Inlägg från: Anonym (H) |Visa alla inlägg
  • Anonym (H)

    Varför fryser jag jämt?

    Anonym (Fryslort) skrev 2025-01-27 14:00:35 följande:
    Varför fryser jag jämt?

    Jag är kvinna, 40, och jag fryser jämt. Mina händer och fötter är iskalla och jag huttrar verkligen. Klär mig ofta i flera lager kläder även inomhus och det är riktigt jobbigt att alltid känna sig stelfrusen. Det har varit så här i flera år, så det är ingenting som kommit nyligen. Även på sommaren kan jag vara riktigt frusen. Röker inte, snusar inte.


    Jag har inget fel på sköldkörteln, detta är testat flera gånger och senast för ett år sedan. 
    Jag äter en blodtryckssänkande medicin och har arytmi, kan detta spela in? Jag var dock frusen innan medicinen också...


    Några tankar?


    Samma här. bara vant mig vid det. Klär på mig mycket, försöker resa till Sydeuropa osv. Har nån sjukdom men tror inte det påverkar mig så mycket för tar blodprov varje år. 


    Har också svårt att gå upp i vikt. när jag börjar med adhd medicin på nytt varje gång slutar jag frysa ett tag men kommer sedan tillbaka igen tyvärr. 

Svar på tråden Varför fryser jag jämt?