• Anonym (B)

    Varför är det mest män som är rasister?

    Anonym (A) skrev 2025-02-04 18:14:54 följande:
    Nej, vi förstår inte logiken i att du röstar för att kvinnor ska bli våldtagen. Mer än att du själv är misogyn med diverse diagnoser som du projicerar över "oss" nu. 

    Festligt att du skriver "vi"
    Näe. Jag antog att du skulle få svårt att begripa saker och ting.


    Kondoleanser.

  • Anonym (B)
    Anonym (Kvinnligt?) skrev 2025-02-04 18:22:54 följande:
    Vad i mina frågor skulle vara att jämställa med högljutt skränande?

    Jag har framfört saker som faktamässigt är belagda och det finns bevis för det jag skriver.

    I övrigt ställer jag på neutralt och korrekt sätt öppna frågor till dig, utan att komma med några som helst påståenden eller åsikter.
    Du kan mycket enkelt välja att besvara mina frågor.

    I stället väljer du att komma med osanna påståenden och okvädningar, och du gör valet att hoppa på mig som person, trots att jag inte har uttryckt någon egen uppfattning eller åsikt om något, framförallt inte något om dig som person.

    Säger dessa dina personliga val mer om mig än de säger om dig?
    Eller hur, Kvinnor stödjer och älskar kriminalitet i Sverige. Det vet ju alla att det är fakta.
  • Anonym (B)

    Somliga har stora svårigheter mellan att hålla isär rasism från andra samhällsfrågor även gällande invandring.

    Men så tänker rasister. De gillade säkert att sortera in pärlor i färg och form på dagis. Därför blir också kvinnor en utsorterad grupp och påförda exakta egenskaper.

  • Anonym (B)
    Anonym (Kvinnligt?) skrev 2025-02-04 18:39:56 följande:
    Det där som du skriver om har jag inte kommenterat och jag har inte framfört någon sådan åsikt.

    Däremot är den faktamässigt belagt med officiell statistik skillnaden mellan hur Sveriges kvinnliga respektive manliga väljare har valt att lägga sina röster i valen.

    Detta är fakta.
    Oavsett om du gillar det, om du klarar att erkänna det, eller inte.

    Anonym (Kvinnligt?) skrev 2025-02-04 17:05:55 följande:

    Varför har kvinnor valt att visa sitt stöd och rösta för den ökade kriminaliteten och för den hemska samhällsutvecklingen vi har skaffat oss i Sverige?


    Bla bla bla kvinnor älskar ju kriminalitet det vet ju alla.
  • Anonym (B)
    Anonym (A) skrev 2025-02-04 18:50:18 följande:

    "Bla Bla bla" och pratar om vad som hänt på dagis... 


    Är du ens byxmyndig? 


    Blev du lite stött?
    Ibland undrar jag om man befinner sig på en dagisplats.
  • Anonym (B)
    Anonym (Kvinnligt?) skrev 2025-02-04 19:01:13 följande:
    Gruppen kvinnor är i valstatistiken utsorterad av den officiella Svenska Valmyndigheten. 
    Du vill alltså försöka hävda att Valmyndigheten enligt dig skulle vara misogyn och rasistisk?

    Vare sig jag eller någon annan medlem på detta forum kan styra över Valmyndigheten.

    Du är nog den enda medlemmen som känner behov av att utrycka dig om Valmyndigheten som att de skulle gilla sortera pärlor och färg på dagis och du är nog ensam om att vilja förbjuda en officiell myndighet att presentera den officiella  statistiken.

    Och du är den som mot andra väljer slänga ur dig ord som misogyn och rasistisk. Säger detta mer om Valmyndigheten eller om dig?

    Har valmyndigheten kommit fram till att kvinnor stödjer kriminalitet? Är det för att du anser att kvinnorna inte stödjer rasism i ditt svart-vita universum?


    Antingen är du för kriminalitet eller så är du för rasism.
    ...enligt valmyndigheten förstås...

  • Anonym (B)
    Anonym (Anithe) skrev 2025-02-04 20:06:09 följande:

    Eller hur?

    Detta barnsliga, känslomässiga gnäll som peppras på med massa skuldbeläggning på kvinnor . Utmärkta exempel på vad jag skrev om i min tråd start. Det är såna hära inlägg jag läst massor av och nästan alla skrivna av män. 


    Låt mig få gissa att dessa inlägg bekräftade könet ännu en gång. Män!
    Det är sällan nyanserade debatter, utan bara massa våldtäckt, skjutningar, de tar våra kvinnor och jobb inlägg. Arga unga män och missnöjda pensionerade gubbstrutsar.

    Samhällsproblem löser sig inte av minskat empati och rasism. Vi måste söka förståelse, lära känna varandra, hjälpa och ta emot varandra med öppna armar. Då först kan problem lösas. Med förståelse och empati kommer man långt, inte med gnäll och missnöje.


    Tycker man löser samhällsproblem utan att blanda in en massa starka känslor såsom rasism, misogyni eller att kvinnor och män är si eller så.


    Det är fullt möjligt att tackla olika former av problematik, titta på olika faktorer (statistik såsom kön, ålder, ursprung) utan att sätta etiketter eller döma på förhand. Sånt är enbart kontraproduktivt. 


     


     

  • Anonym (B)
    Anonym (Kvinnligt?) skrev 2025-02-04 20:57:28 följande:
    Nej, det är inte mina åsikter och det är inte vad jag har kommit fram till.

    Jag låter fakta väga väldigt mycket tyngre än att låta mina känslor helt okritiskt spela mig en massa spratt.

    Hur har du det med dina egna överväganden? Är det fakta eller dina egna känslor som väger tyngst?

    Jag studerar på faktamässigt stark grund den officiella statistiken som Valmyndigheten presenterar, och jag tar del av massor av analyser, från t ex svenska media, då både s k vänster- som högermedia, och jag tar del av partiernas egna valanalyser som jag ställer i relation till deras partiprogram och deras officiella hållning i olika frågor, och jag suger i mig många olika mer eller mindre officiella analyser av vad samtliga Sveriges riksdagspartier står för, mm, mm.
    Bl a på detta vilar min egen analys som tydligt grundar sig på officiella fakta från den Svenska Valmyndigheten.

    Om du själv i stället för att bara tycka en massa bara grundade på dina egna känslor med öppna ögon studerar Valmyndighetens statistik uppdelad på kvinnor respektive män, och om du sedan sätter dig in i de Svenska riksdagspartiernas partiprogram, samtliga partier såväl s k vänster som höger, så kan du också dra dina egna slutsatser baserade på fakta, i stället för att basera dina dömande, grovt generaliserande och uppenbart förhastade slutsatser enbart på dina egna känslor.

    Hör gärna av dig igen när du skaffat fakta i stället för att häva ur dig okvädningar mot andra medlemmar, dina grovt generaliserande okvädningar som enbart är baserade på dina egna känslor.
    "Fakta" och påståenden om att "kvinnor stödjer kriminalitet" går inte ihop. Sen kan du fortsätta jiddra om hur faktabaserad du är.
  • Anonym (B)
    Anonym (Ringo Star) skrev 2025-02-04 21:09:42 följande:
    Du väljer att missförstå honom.

    Rätt uppenbart att han menar att kvinnor generellt röstat för ökad flyktinginvandring vilket fått ökad kriminalitet som en konsekvens.

    Rätt uppenbart att han tänker i två exakta poler att om någon röstat "vänster" (och är kvinna) så gör de det för att de stödjer kriminalitet (se personens tidigare inlägg)  

    om någon röstat höger så landar de i rasisternas spektrum (med hänsyn till svar på trådstart, läs inläggen)

    Inga nyanser alls. Antingen så landar du här eller där.

    tydligen så handlar politiken i dennes värld enbart om invandring. (och män/kvinnor) Inte heller att invandringsfrågorna kan tacklas på olika sätt sett från olika synvinklar. 


     

  • Anonym (B)
    Anonym (Ringo Star) skrev 2025-02-04 21:28:58 följande:
    Vi behöver inte spekulera. 

    Användaren "Kvinnligt" kan få förklara sin ståndpunkt istället.
    Det har den gjort redan. Klicka i "visa endast"
Svar på tråden Varför är det mest män som är rasister?