Anonym (Kvinnligt?) skrev 2025-02-05 00:34:22 följande:
Jag är mycket väl medveten (i motsats till de dumnaiva) att de grupperingar och individer som jag nämnde absolut inte kan betraktas som några oskyldiga individer eller grupper.
Vad är du själv väl medveten om?
Den som lyckas inbilla sig själv att dessa grupper och individer skulle vara oskyldiga, den kan nog med fog betecknas som tydligt dumnaiv.
Du är ju helt obenägen att kunna skilja mellan rasism och andra saker. I din värld så är "uppmärksamma problem gällande invandring" samma sak som att vara rasist. Samma sak med alla rantorna du kör om feminism. Samma sak med dina idéer om höger eller vänster. Inga nyanser, bara svart eller vitt. Du bestämmer dessutom egenskaper och åsikter för dessa grupper.
Jag tog upp 35-åringen för att jag trodde att det var ett solklart budskap att du inte kan hitta på saker om andra, eller applicera ens egna fördomar om andra. Direkt ber du mig att hitta på saker om honom. Det är så absurt.
Jag förstår att somliga saknar kapacitet. Det är inte desto mindre irriterande.