Inlägg från: Anonym (Skärm) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Skärm)

    Skärmberoende 10 åring

    Sonen på 10 år älskar spela på datorn. Som många andra. Dock handlar precis allt om skärm för honom. Han har aldrig med någon kompis från skolan längre. Följer aldrig med nån hem heller. 
    Han blir totalt vansinnig om man ber han stänga av. Ber jag han stänga av datorn startar han tv' sen byter han bara från skärm till skärm. 
    Det är ett problem nu å jag tycker han drar sig undan. Samtidigt har han en kompis han brukar spela med. Jag har kommit fram till att jag måste göra nåt åt detta. Men tycker det är svårt. Han kommer ju hem vid typ 13 vissa dagar å då är det ju skärm direkt. Sen kommer jag hem efter 16. Redan där är det 3 timmars tid han suttit. Ska han inte få nån tid alls då. Jag vill ju komma åt att man kan leka med någon istället för sätta sig med en skärm ensam. Göra nåt annat iallafall. Annars är det att från det jag kommer hem är det ingen skärm alls. 
    Behöver verkligen lite tips å råd hur jag ska göra. 

  • Svar på tråden Skärmberoende 10 åring
  • Anonym (Skärm)

    Ska se min router går att stänga av när jag inte är hemma..typ från min telefon. Men problemet bli då att då tar han ju bara mobilen istället å glor på den. 
    Jag vill ju bryta detta problemet å jag förstår mycket väl att det är jag som är föräldern i detta. Å jag har ju gjort fel å varit för snäll. Så är det. 
    Samtidigt vill jag ju att han ska få spela med sin kompis med. Vill ju inte ta bort det men måstw kanske det för att bryta detta som är nu.

Svar på tråden Skärmberoende 10 åring