• Flisen123

    BIM Mars 2025

    Mensen kom i lördags och sedan dess har jag varit så otroligt låg och ledsen, känns så jäkla tufft att försöka om och om igen utan ett resultat och det tär mer på en för varje gång.. Har ni några bra tips på hur man kan hantera besvikelsen och inte känna att man tappar hoppet??
    8e försöket nu så håller tummar och tår ännu en månad 🙏🏼


    BIM-lista
    1/3 5child
    1/3 Palettbladet25
    2/3 Annaalexandras
    3/3 Aisof
    3/3 Lorainza
    3/3 Anonym (Universitetsbebis)
    3/3 Ardna
    5/3 Rhea
    6/3 Loppan2025
    7/3 Elisand
    8/3 Jennifur
    8/3 MissSE
    9/3 Rumpetrollet
    12/3 elliibellii
    13/3 Juli1990
    13/3 Zozoi
    14/3 AngieF 
    17/3 Errorika
    17/3 Hoppaspånr3 
    18/3 7barnsmamman87
    26/3 Tingeling
    29/3 Flisen123
    31/3 Anonym (ÖnskarSladdis)
  • Flisen123

    Asså jag börjar känna mig så förvirrad av NC.


    Fick ?maximal fertilitet? med CB Advanced den 15e, 16e testade jag igen då jag hade en till mätare och det visade negativt plus att jag kände värk på höger sida som jag misstänkte var från ägglossning. NC bekräfta detta för någon dag sedan men idag så har den ändrat sig och visar att ägglossning var den 193?!?
    detta är första månaden jag använder NC med deras egna termometer (har tidigare använt min apple watch)

    Kan det vara så att NC har fel eftersom den bekräftade och sen ändrade sig eller är den mer korrekt och ägglossning skedde den 19e och ÄL-testen var ute och cyklade?
    Har både igår och idag haft illamående som kommer och går som tidigare hända några/en vecka innan mens så känns som att dessa ?symtom? är för tätt inpå ägglossning om NC stämmer.


    Detta är 8e försöket och jag börjar ledsna på att köpa tester och försöka planera in massa när det känns som att man bara missar och gör fel😭

  • Flisen123
    Anonym (Önskan97) skrev 2025-03-22 21:45:35 följande:
    Skulle nog säga att NC tyvärr verkar ha rätt med CD19 😔 eftersom du bytte till tempen i början av cykeln så borde inte det påverka, den höjningen du har cd19 ser ut som en höjning efter ägglossning. Du kanske råka ut för samma sak som mig denna månad (har min graf högre upp i tråden), nämligen att LH steg två gånger. Jag hade stegring inför CD14 sedan gick det ner för att sedan börja stiga igen någon dag senare. Så himla frustrerande! Kommer nog bara tempa framöver och försöka att inte vara så känslomässigt investerad varje dag över hur tempen ser ut men det är så himla svårt 😩
    Var rädd för det.. Då är det kört denna månad oxå då 😭
    Bara att vänta på mensen igen och hoppas på att det blir 9e gången gillt även om man inte har mycket hopp längre 😞

    Ja det är verkligen frustrerande, att vara så fokuserad på att ta ÄL-test och tempa, hålla koll på symtom och tecken på ägglossning för att sen få detta, att testen inte haft rätt som man trott och man är flera dagar fel 😞
    Har fortfarande några ÄL-test kvar så kommer använda dem men kommer ha lite mer koll på tempen.

    Såg din graf och håller tummarna för att det går vägen för er 🤞🏼
Svar på tråden BIM Mars 2025