Inlägg från: Dr Nail |Visa alla inlägg
  • Dr Nail

    Fred i Ukraina

    Fuck USA och hästen den åkte in på. Ukraina är Europa. Ska det skapas fred här i Europa så ska det ske på våra europeiska villkor, inte med främmande makt.

  • Dr Nail
    Anonym (Steve) skrev 2025-02-19 22:34:40 följande:
    Usa och Europa har länge haft ett fruktsamt samarbete. Det vore destruktivt att förstöra detta.

    Om Trump har diktatorambitioner så förstår jag om han ämnar blåsa den symbiosen. Det är ju inget som ändå skulle falla i god jord för Europa. Hoppas inte.

    Jag älskar usa personligen.
    Jag säger fuck USA, klipp navelsträngen, lägg höga tullar, satsa på ett gemensamt europeiskt försvar. Vi har inget att vinna på att ha sådana vänner som dessutom är på dekis.

    Jag älskar inte USA personligen.
  • Dr Nail
    Anonym (X) skrev 2025-02-21 08:57:35 följande:
    Du har fått det helt om bakfoten.

    Trump gör det han gör nu i Europa för att han behöver rikta om resurserna mot att bekämpa Kina.

    Och han är inte den första amerikanske presidenten som säger detta. USA kommer att flytta resurser till Asien för att rädda Taiwan och andra småstater nära Kina.

    I det läget behöver USA ett stopp på kriget i Ukraina eftersom man vill ha tyst på kanonerna innan man slutar skicka kanonkulor.

    Fortsätter kriget i Ukraina så kommer USA ändå förr eller senare att sluta skicka vapen i alla fall och då ligger Ukraina ännu sämre till.
    Det är ganska uppenbart att Trump gör det han gör för att USA vill ha Ukrainas resurser. Inte för att man ska "rikta om" nåt, utan för att USA och Ryssland ska stycka upp Ukraina och dela varandra emellan. Ska de göra det bekvämt och effektivt behöver man naturligtvis stoppa kriget.
  • Dr Nail
    Anonym (X) skrev 2025-02-21 16:44:54 följande:
    Det ekonomiska stödet till Ukraina från USA som kommer att försvinna snart nog. Antingen pågår kriget då fortfarande eller så inte.

    USA skiftade fokus till Kina redan på Obamas tid. Det är inget nytt nu.
    Fast USA kan aldrig få en bit av Kina. Däremot en saftig bit file av Ukraina är de sugna på, nu när ryssen fixat grovjobbet med att fälla bytet.
  • Dr Nail

    Skurkstaten USA hotar med att stänga av Starlink i Ukraina om inte Ukraina släpper ALLA sina mineraler till USA. 

    Som jag sa förut: de är bara intresserade av att stycka upp Ukraina så ryssen ska dela med sig av bytet. En uppgörelse maffiaklaner emellan, helt enkelt.

  • Dr Nail
    TvillingmammaVästgöte skrev 2025-02-22 12:56:08 följande:
    Trump har lovat att stoppa kriget och det gör han.
    Ukrainarna vill inte längre kriga, det finns inga fler frivilliga Ukrainare som vill ge sina liv för att försvara sitt land. Ukraina behöver fred.
    Han har lovat att stoppa det så att USA kan råna Ukraina på resurser. Kan inte låta Kreml ha hela kakan, även fast Kreml fixade grovgörat. Så funkar det i maffiakretsar, det är inget nytt.
  • Dr Nail
    Anonym (Mx) skrev 2025-02-22 13:31:05 följande:
    Det är rimligt att få något när man ger något. USA är inte världens välgörenhetsinrättning. Det verkar dessutom som att dessa mineralers värde är grovt överskattat.
    Exakt, bara Europas största reserver av titan och litium. Fickpengar bara ^^
    Och då snackar vi bara *upptäckta* reserver.

    Så är vi världens välgörenhet? Får Sverige också en bit av Ukraina för våra insatser?
  • Dr Nail
    TvillingmammaVästgöte skrev 2025-02-22 14:47:12 följande:
    Vi hjälper Ukraina för att de försvarar indirekt Sverige. Varje kula som Ryssland skickar till Ukraina blir en mindre de kan attackera oss med. Så länge som ryssarna håller på i Ukraina har de inte resurser att attackera övriga Europa. 
    Ok så vi får jack shit med andra ord, eftersom vi inte ens får sitta med vid bordet och förhandla xD 

    Det är verkligen de stora hundarnas tid som kommer. Den enda chansen vi små har är att gå ihop.
  • Dr Nail
    TvillingmammaVästgöte skrev 2025-02-22 16:33:18 följande:

    Men nu är inte Ryssland USAs viktigaste fiende längre. Har du missat det? 


    Kina är USAs huvudfiende. De är mycket farligare än Ryssland idag. Jag tror att USA kommer att försöka få bättre förbindelser med Ryssland för att undvika att de vänder sig helt till Kina. 


    Kina är en hund som är ungefär lika stor som USA och kommer 100% att bli större snart. De kommer förhandla. Sen kommer de slakta, stycka och dela upp oss. 
  • Dr Nail
    Anonym (Steve) skrev 2025-02-23 15:04:19 följande:

    Sättet usa agerar på kommer att skapa ett sammanhållet Europa med en stark militär makt, med högteknologiska försvarssystem samt kärnvapen. Ingenting egentligen negativt för Europa. Men det borde inte vara något usa själva eftersträvar. (göra Europas försvar starkt genom att inta en fientlig ställning)

    Om Usa drar sig ur från Ukraina så kommer inte kriget att ta slut. Vill usa skipa fred på riktigt eller vill de bara hitta ursäkter för att dra sig ut?


    USA vill inte bara dra sig ur Ukraina, de vill råna Ukraina. Samma öde väntar oss om/när ryssen kommer. USA kommer förhandla med sin attackhund Putin och ta en saftig bit file utan att behöva smutsa ner sig.
Svar på tråden Fred i Ukraina