Inlägg från: Anonym (R) |Visa alla inlägg
  • Anonym (R)

    Sonens har komplex för sin längd - hur hantera?

    Det låter som att hans primära problem är depression. Då kan allting bli fel - alltifrån längden till vikten, vännerna, skolan mm. 


    Se till att han får behandling för det så tror jag att det ordnar sig. Han projicerar bara på längden.

  • Anonym (R)
    Anonym (Given konsekvens) skrev 2025-02-24 18:15:51 följande:

    Tyvärr, detta är en direkt konsekvens av att tjejer och kvinnor föredrar långa män och tydligt basunerar ut detta. Detta skapar massor av män som blir lidande av kvinnors beteende. Det ligger väl i sakens natur att många av dessa män/killar är söner, bröder, fädrar osv. Ganska typiskt att du i TS skriver att detta är inte en tråd om kvinnors preferenser, liksom för att riktigt tydligt förneka den direkta orsaken. Att insinuera att det är sonen som är problemet.


     Man kanske skulle starta en tråd om alla dessa misshandlade kvinnor och inleda med typ : Låt oss nu bortse helt från att det är männen som slår. Vad är egentligen felet med slagna kvinnor?
    Självklart är det mäns ansvar/fel när kvinnor blir pryglade.


    Bara det faktum att de är fäder och makar mm visar ju att de visst har blivit valda av någon. 


    Man kan inte jämföra kvinnor som utsatts för brott med män (eller kvinnor) som inte passar in i samhällets normer för utseende. Lättare då att jämföra med tex överviktiga kvinnor, men de har iofs inte några större problem på äktenskapsmarknaden. Men det är mer likt. 

  • Anonym (R)
    Anonym (Rob) skrev 2025-02-24 21:03:48 följande:
    www.eviemagazine.com/post/only-15-women-interest-58-men-dating-apps-according-survey

    "A survey from Bumble found that 60% of women indicate that they are looking for a man over 6 feet tall in their search filters. However, that number drops steeply as the height of men lowers. 30% of women want to date men who are 5'11" and only 15% of women are willing to date men who are 5'8" or shorter. In fact, more women are willing to date extreme heights such as 7 feet tall rather than a man who is 5'11". Anyone who is under 6 feet tall tends to be overlooked generally by the majority of women."

    Vill ni att jag översätter ?   Endast 15% kvinnorna var villiga att dejta en kille under 173 cm.  Och 60% av kvinnorna var endast villiga att dejta män över 183 cm.
    De har ju bara valt kvinnor och män som befinner sig på en viss datingapp. Det är knappast ett tvärsnitt av befolkningen.

    Det säger ju bara om vad kvinnor på dejtingappar fyller i som sin preferens. 
Svar på tråden Sonens har komplex för sin längd - hur hantera?