Inlägg från: Anonym (Anno Nym) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Anno Nym)

    Åsikter om onani?

    StudierKemi skrev 2025-04-17 09:44:45 följande:

    Kvinnor är på efterkälke när det gäller att onanera. Det är killar som onanerar väldigt mycket i tonåren, inte tjejer. De utvecklar empatin istället, och tränar det på sina husdjur. Detta för att de är fast i rollen att det är de som kommer att föda och uppfostra barn. Killar är på efterkälke gällande empatin, och tjejer är på efterkälken gällande onani. En ung man måste bli mer empatisk för att ha en chans där ute med tjejer, måste anpassa sig trots att det är lite svårt. Och kvinnor ska inte ställa upp för sex varje gång med en kåt mat. Det är viktigt att kvinnor onanerar på egen hand, utan en mans inblandning.


    Man ber om stora problem om man inte låter kvinnor onanera varannan gång (självsex), och ha sex tillsammans varannan gång. Men sådant kan för många okunniga ses som förolämpande att kvinnor måste lära sig i lite högre ålder att kunna komma på egen hand, vara själva mycket, så kvinnor har svårt att våga.


    Allt blir så knäppt om man inte väntar med sex tills bröllopsnatten. Sedan borde en man vara mycket yngre än kvinnan, 15+ år yngre, så hon kan tända på honom (tänk på alla relationer där kvinnan inte tänder på mannen och hon inte vill ha sex längre). 


    Alla borde bara ägna sig åt massa plugg, ända upp till högre ålder. Jag har läst studier att pengar ger mer lycka än att skaffa barn. Jag säger inte att jag håller med till 100%, men det ger något att tänka på. Det måste finnas någon dos sanning, annars skulle vi inte sett sånt.


    När man har pluggat länge och är höginkomsttagare som kvinna så kan man skaffa sig en 15-20 år yngre man. Beroende på olika faktorer, så kommer man kanske behöva frysa in ägg också när man är 37 år. 37 år är max-ålder för detta. Det kostar flera tusen varje år att ha dem frysta, så att frysa in just då är toppen. I Polen får man göra ägginsättningen i högre åldrar än i Sverige, det är vanligt att 50-åringar blir gravida (som filmstjärnor, lol). I Sverige får man inte vänta så länge, och så är det dyrare i Sverige. Det är 60% chans att det fungerar att ägget gör en gravid. Frys in många! 15 st! Och sedan ska man frysa in befruktade embryon, då denna överlever lättare så det ökar chanserna ännu mer. Ett ägg är en enda cell och den är lite väl skör för att överleva alla gånger. 


    Så nu med lite bakgrund, så kan man ha nya åsikter om onani. Det är viktigt att vara självständig och säker på vad man vill. Kvinnor MÅSTE onanera varannan gång själva och ha sex med partner varannan gång. För att inte otrygghetskänslor ska uppstå i denna ovannämnda situation så väntar man med sex till bröllopsnatten. Jag har sett (vi alla har sett) på FL att kvinnor kan bli utforskande och elaka annars, så att cuckolding uppstår. Det blir så när kvinnor inte lämnas ensamma utan tvingas och tvingas och tvingas att ha gemensamt sex hela tiden, då blir de helt hämndlystna. Vem skulle inte blivit det? Det får inte bli gemensamt sex hela tiden, annars blir kvinnor onda av det. 


    Jag är 33 år och flörtar med någon med ett supersött tonårsansikte (här är en som blir kär i ansiktet & i personligheten). Det går bra för mig, jag lägger energi på självutveckling och energi på att hålla vikten. Jag sminkar inte, och jag gör inte speciella frisyrer. Håret är bara rakt. Jag oljar in topparna jättelite ibland så att det ska vara lätt att borsta, så att håret inte ser slitet ut (tips från makeup-artist). Jag är attraktiv och det fungerar för mig att flörta med tonåringar, jag har BMI som en modell. 


    Jag har goda chanser att i den kyrkliga kretsen (försök att tro på mig - den enda rätta vägen) att hitta någon som vill vänta med sex tills bröllopsnatten. Jag skulle blivit så förtjust om någon mycket yngre ville ha mig, så jag skulle låtit honom använda mig massor massor. Men risken skulle varit stor att jag (då jag är kvinna) bara kan få orgasm på egen hand. Kvinnofolket får så i majoriteten av fallen. De vill även inte bli använda för sex av en jämngammal, man mår inte bra psykiskt då, han måste vara mycket yngre. Så jag kommer känna mig trygg att ha självsex varannan gång och sex med min blivande man varannan gång. Jag blir äcklad till 100 när jag läser om hot att mannen vill sticka om inte kvinnan vill ha sex med honom varje gång. Eller annat pressande. Jag har läst liknande här inne också, ni måste verkligen sluta. Så ni inte slutar upp med någon som med all rätt blir hämndlysten... (Om ni ens får någon, antagligen inte).


     


     


    Kyrkan har ju alltid sett sex före äktenskapet som något som en synd och även onani, har dom fortfarande den förlegade synsättet kvar? jag är dock inte förvånad?


     


    Inget har väl ändrats där direkt, du kan ju jämföra lite själv, du skriver att du har en dotter , hur togs din graviditet emot av kyrkan?
    Vart du befruktad av en äldre man innanför kyrkans dörrar?, eller var det något som hölls hemligt då det var sex innan äktenskapet?


    Sex är något fint och är idag inte alls ovanligt bland män och kvinnor, även kvinnor med hög sexuladrift har krav på sex från män med behov att ha sex ofta inte allt för sällan flera dagar i rad.

Svar på tråden Åsikter om onani?