Inlägg från: Anonym (sluta curla!) |Visa alla inlägg
  • Anonym (sluta curla!)

    Sparka ut sitt barn

    Vid 18/ avslutat gymnasium börjar livet kosta pengar, det gjorde jag klart för vårt barn redan vid 15. 

    Bor man hemma och pluggar så måste man betala, likaså om man väljer att jobba. Antingen har man jobb/studier eller så är man sjuk och då måste man söka vård, fysiskt eller psykiskt. Att inte göra något av det är helt oacceptabelt.

    Vårt barn klagade på att hen fick betala mest av alla i vänkretsen under ett års hemmaboende och sa att ca hälften betalade noll hemma. Vad konstigt att de inte vill flytta då? Drömmer

    Vår avgift gjorde att det inte kändes jobbigt för barnet att flytta ut och hen klarar sig utmärkt på sitt studielån nu.

    Sen ger vi nog tillbaka pengarna när barnet tar examen, men det vet barnet inte om. Principen att man som myndig ska betala en summa för hyra och mat står fast.

    Gör om gör rätt TS. Du behöver väcka ditt barn, göra en tidslinje för hur det ska bli självständigt och framförallt ge det självförtroende och stolthet nog att vilja och våga göra saker- och ibland misslyckas.

Svar på tråden Sparka ut sitt barn