Inlägg från: Anonym (Kork) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Kork)

    Vad händer i min kropp?

    Kan tro det jag som skapat tråden, förutom att jag är kille. Har alla dessa symtom. Men jobbigaste just nu om jag ska rangordna är huvudvärken, ostadighetskänsla när jag går. Hatar skiten.
    Har gjort alla basic test på vc flertal gånger. Inget visar något konstigt och inget fel i skallen eller rygg har ju ct o mri.
    Enda som hjälpt mig är botox. Men det håller typ bara r månsnder.

  • Meddelande borttaget
  • Anonym (Kork)
    Anonym (Ida) skrev 2025-03-11 20:57:50 följande:
    Ja allt det här hör ihop.
    spända muskler som inte kan slappna av.
    jag känner en som också tar botox mot smärtan. Det är det enda som hjälper när det gått så långt.
    Jag har också haft besvär med spänningshuvudvärk. Det började så för mig. Det tog mig 1,5 år av kronisk spänningshuvudvärk sedan försvann det och återkommer bara vid mens eller stress. Så det går att bli av med.
    Det som hjälpte mig var dock just det faktum att slappna av. oftast är det ju just det man inte kan.
    Jsg lyckades eftersom jag blev gravid och slutade jobba på 2 år. Då släppte alla mina spänningar. När jag sedan började jobba återkom dom men nu med andra symtom som värk i kroppen på olika ställen, hjärtrusningar, illamående och yrsel.
    Tar du ssri tabletter?
    Möjligt att det "bara" är spända muskler men ibland undrar man, jag tror jag ska dö varje dag av bara kollapsa. Det är nästan komiskt tragiskt.
    Har börjat käka amitriptylin igen. Har ätit det förr men sluta väl av någon anledning säkert att det inte fungera. Men lovat att testa igen. Men ssri vill jag hellst hålla mig borta från djävulens medicin. Men jag är lite i kris så hade inget val. Man måste ju vara typ död om läkaren ska skriva ut muskelavslappende och inte jävla skit paraflex. Behöver något som verkligne gör något. men alla läkare tror man e torsk. Så inte ens värt att fråga.
  • Anonym (Kork)
    Anonym (Ida) skrev 2025-03-11 21:03:34 följande:
    Ja, men det kollades upp för det var det som misstänktes. Men det var det inte så då undrade hon om jag drack för mycket alkohol.😂 och jag dricker typ aldrig.
    Det utreddes inte vidare, det var så lite. Men jag googlade såklart och hittade nånstans att det kunde tyda på reumatiska sjukdomar eller nåt sånt så då var jag övertygad att jag har nåt sånt i kroppen.
    Min mamma har också ont i nacke och problem med muskler och även min bror!! Men de har inte samma symtom som mig som gungande yrsel. De har mer värk. Men det kan yttra sig olika läste jag.
    Har du testat utesluta gluten?
  • Anonym (Kork)
    Anonym (Ida) skrev 2025-03-11 22:45:08 följande:
    Nej skulle det kunna hjälpa tror du?
    Värt att testa om du inte gjort. Minst 1 månad för kunna se förbättring.
Svar på tråden Vad händer i min kropp?