Anonym (mellis) skrev 2025-03-04 12:57:46 följande:
Det känns som ett orimligt ansvar att lägga på barnet. Att hålla reda på att nu är mellis-budgeten slut för den här veckan. Och att då säga nej till den kompisen som ville komma idag.
Hellre i så fall att dra in på annat och frigöra lite budget till att ha kompis hemma. Eller se till att det finns alternativ som inte är så kostsamma som får tas till melliset.
Och att mamman slutar tänka på orättvisan i att melliset äts hemma hos dem och istället försöker se investeringen i barnets liv, med chans till roliga eftermiddagar med kompisar och att kompisarna vet att hemma hos TS barn är det alltid välkomnande och roligt att vara. Det är ovärderligt för barnet.
Nej det är klart om man har en liten grubblare hemma som är inne i en lite känsligare period så kanske det inte är något man vill lägga på henne just då. Men för andra barn kan det tvärt om vara något positivt som bygger autonomi och ansvar.
Säg tex att nu rullar vi 20 chokladbollar (eller energibollar och man vill vara lite nyttigare). Då kan du och din kompis ha två var till mellis efter skolan hela veckan!
Eller titta vilka fina clementiner affären har idag! Ska vi köpa hem två eller fyra som du och din kompis kan ha till mellis i veckan?
Med tydliga gränser behöver det inte vara överväldigande för varken barn eller budget.