Små blå
Hej, har varit ihop med en man i nästan ett år när jag för några dagar sedan råkade se att han använder Viagra, han hade nog glömt gömma tabletterna.
Jag blev överraskad av min reaktion. Jag blev så ledsen, helt förtvivlad. Intellektuellt så kan jag förstå att han inte ville berätta för kanske det blir en jobbig psykisk press och ytterligare prestationsångest. Och egentligen borde jag väl bli glad att han bryr sig så mycket om vårt sexliv att han tar piller för att få det att funka. Men det är nog att han inte hade förtroende för mig att berätta som gör mig ledsen samt att jag får funderingar som om han inte tänder på mig. Men om jag läst rätt så funkar det inte om man inte är tänd - stämmer det?
Jag har märkt att han inte alltid blir hård eller att hårdheten avtar snabbt, men vi har hittat andra sätt. På sistone har det blivit bättre och jag tänkte att det var för att han kände sig trygg och avslappnad med mig, men nu verkar det vara pga pillren. Jag var så glad att han några gånger till och med kunde vara hård i mig så länge att jag kom till orgasm.
Nu har jag dilemmat om jag ska berätta för honom att jag vet. Jag ska nog det men måste bara bli lite mindre ledsen först så att jag kan berätta det utan att lägga mer ångest på honom. Känner med alla män som har detta problem, det måste vara superjobbigt. Jag önskar att det gick att prata om. Min kille har svarat undvikande när jag försiktigt frågat hur han vill att jag hjälper honom bäst. Det är superladdat.
Tror du gör dig själv en otjänst om du skulle ta upp det för samtal. Tror du gör din "pojkvän" en otjänst, och du gör er relation och ert sexliv en otjänst...
Dessa piller är inga kåthetspiller. Dessa piller gör inte nödvändigt vis personen, eller dess "psyke" mer avslappnat och tryggt (kan dock ha den bi-effekten!).
Det gör att blodkärlen vidgas i svällkropparna i penis, vilket påverkar erektionen positivt. En förutsättning är dock att man är sexuellt upphetsad (!). Det underlättar även att man är avstressad, att man är i nuet, att man känner sig just trygg och avslappnad.
Ni har hittat andra sätt. Bra där! Det har blivit bättre på sistone. Bra där! Han känner sig säkert trygg och avslappnad. Bra där! Du har t o m nått orgasm. Bra där!
Låt ett eventuellt samtal komma från din partners sida istället, eller så kommer det aldrig komma.
Alternativt så pratar ni om "sex" i allmänhet, vad du gillar, vad han gillar, vad ni gillar tillsammans.
Och, börja inte nojja över dessa "piller". Som sagt, och som du säger själv. Var glad istället att du träffat en man som tar ansvar för sin kropp och dess förmåga.