Anonym (xxx) skrev 2025-03-07 17:19:20 följande:
Ge exempel på hur det är bra att göra som man gjorde förr.
Jag tycker att jag redan givit bra exempel på förändringar till det sämre och sätt från förr som var bättre, men det fordrar kanske att man har lite koll på Sveriges närliggande historia vad det gäller politik och samhällsutveckling.
Anonym (xxx) skrev 2025-03-07 17:19:20 följande:
Du har t ex med att vi inte ska ha mångkultur, hur ska det gå till?
Anonym (Nypartisten) skrev 2025-03-07 16:45:21 följande:
Skulle detta (nytt parti) tilltala dig?
Skulle ett nytt parti tilltala dig om de står för följande?
Nej till
wokism, identitetspolitik, genusteoretiskt styrd myndighetsverksamhet, privatiseringar (i allmänhet, undantag kan finnas), oreglerad/okontrollerad invandring utan fungerande integrationsplan, mångkulturalism, hederskultur, gängkriminaliteten och religiös fundamentalism.
Jag svarar genom att kopiera text från Wikipedia som beskriver den mångkulturalism som partiet säger nej till:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mångkulturalism behandlar bland annat det offentligas sätt att hantera ett samhälle, med många etniska bakgrunder
...
Som beteckning för en ideologisk rörelse har multikulturalism eller mångkulturalism beskrivits som en samtida vänsterideologisk rörelse. Denna ideologi bygger på idén att alla (eller de allra flesta) mänskliga kulturer förtjänar respekt och att människors identitet är nära knuten till deras medlemskap i en viss kultur. Därför bör stater inte förespråka eller påtvinga befolkningen sociala eller kulturella normer. Uppfattningen är att mångkultur berikar ett land och att det inte krävs någon gemensam underliggande kultur för ett lands sammanhållning och effektivitet.
...
Begreppet kan också tolkas som att minoritetskulturer skall skyddas genom grupprättigheter och särlagstiftning.[6] Mångkulturalism har kritiserats för att den tillmäter alla kulturer lika värde oavsett om de bygger på patriarkala eller jämlika människosyner.
...
Per Bauhn, professor i praktisk filosofi, definierar multikulturalism som en politisk-filosofisk doktrin som gör gällande:
Att individers möjlighet till meningsfulla liv är avhängig deras kulturella identitet.
Att alla kulturer därför förtjänar respekt.
Att det bör råda jämlikhet mellan majoritets- och minoritetskulturer.
Att denna jämlikhet bör skapas med hjälp av lagstiftning som garanterar individer särskilda rättigheter eller befriar dem från vissa skyldigheter i kraft av deras kulturella identitet.
Bauhn menar att multikulturalismen förespråkar olika rättigheter och skyldigheter för olika kulturgrupper, och att den därför avviker från den demokratiska principen om lika rättigheter och skyldigheter för alla medborgare.
------------------------------------------------------------------------------------------
Mitt tillägg:
All kultur ska generellt sett respekteras, men ska enligt min mening inte ges samma värde när den krockar med svenska moraliska normer och värderingar eller svensk lag. De sistnämnda ska gälla alla.