Inlägg från: Anonym (Blablabla) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Blablabla)

    Vann Kaj Melodifestivalen pågrund av fusk med VPN?

    Anonym (Fuskare eller rättvist seger?) skrev 2025-03-08 23:17:23 följande:
    Vann Kaj Melodifestivalen pågrund av fusk med VPN?
    Finalen av Melodifestivalen avgörs av tittarna och av juryn. 
    Tittarna kan rösta genom att apprösta och telefonrösta. Poängen delas sedan ut av 7 appröstgrupper och 1 telefonröstgrupp. Det är tänkt att bara man ska kunna rösta som tv-tittare om man befinner sig i Sverige. 
    Kan Kaj ha vunnit pågrund av fusk med VPN?  Att de använder VPN och sedan lurar de systemet att de skulle befinna sig i Sverige. 
    Det har rapporteras i media att fans till Kaj har röstat på Kaj i Melodifestivalen genom VPN. Kaj har även uppmanat fans i Finland att rösta på Kaj genom VPN
    Det var väldigt jämnt i slutändan, 7 poäng mellan Kaj och Måns som kom tvåa och SVT verkar ha bekräftat att dessa röster med VPN godkändes. 
     
    Vad tror ni? 
    Vad det genom fusk som gjorde att Kaj vann Melodifestivalen 2025?
     
    Det blir intressant när SVT släpper hur många tittarröster som varje artist fick i finalen och hur poängen delas ut av tittargrupperna om det finns en ovanlig avvikelse 
     
     
     
     
     
    KAJ vann för att de var de enda man blev glad av.
  • Anonym (Blablabla)

    Och ser man på ESCs sociala medier svämmar det över med hurrarop för Kaj nu och glädje att Sverige inte skickade Revolution, just för att Revolution kändes passe, generisk och själlös.

    Måns är en kompetent sångare men låten var för tråkig.

Svar på tråden Vann Kaj Melodifestivalen pågrund av fusk med VPN?