Anonym (Undrar) skrev 2025-03-12 12:07:21 följande:
Vid flera tillfällen har jag mått mycket dåligt faktiskt av hur man blivit behandlad, så svaret på din fråga kan vara att så är det. Dock inte i fullfjädrad form, men lite lagom påhopp när det passar och det kan handla om vad som helst när man minst anar det.
Dags att visa dem denna tråden... Skicka en länk bara! Du har inte skrivit något som inte låter balanserat och objektivt - men kan vara väldigt bra för dem att höra att DE faktiskt borde ha respekterat din önskan, och nej, hundra har INGA rättigheter i någon annans hem.
Någon härinne sa att hundar är itne människor, de är inte barn... Andra människor eller barn har inte ehller rätt att komma på kalas hos er om de inte är bjudna... Just saying. '
Den enda skyldigheten TS har haft är att meddela förhållningsreglerna i god tid. Allt annat är trams från släktingarnas håll, eftersom de är missnöjda med beslutet som togs. De får känna sig missnöjda - men de kan inte ändra på beslutet. Och som vuxna förväntas man hantera andras beslut med lite värdighet och respekt.