Inlägg från: Anonym (Anhörig) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Anhörig)

    Vårdbesök förälder

    Min förälder är gammal och sjuk och har en del sjukvårdsbesök, bland annat hemsjukvården, där de vill att jag ska vara med. Jag har varit med på vårdplaneringsmöte på plats och via telefon, men om vårdbesöken sker där min förälder bor behöver jag ta en semesterdag för att kunna vara med. Jag har lovat att göra det för ett besök hos specialistvården men vet inte hur jag ska göra med övriga sjukvårdsbesök. Semesterdagarna rinner lätt iväg och jag behöver dem även till annat, särskilt min egen familj. Hur gör ni andra med sjuka anhöriga som behöver mycket hjälp och stöd? Jag har så svårt att få ihop det med heltidsjobb, familj och hus som det är.

  • Svar på tråden Vårdbesök förälder
  • Anonym (Anhörig)
    Anonym (M) skrev 2025-03-11 19:56:38 följande:

    De skall väl kunna ha videomöte med dig?


    Ja det har funkat med video/telefon några gånger men jag tror att hemsjukvården och vårdcentralen tycker att jag ska vara på plats. Det är inga problem att ta ledigt för ett videomöte, men om jag ska vara på plats ser jag inte hur jag ska lösa det på annat sätt än att ta en semesterdag när det är 1,5-2 timmar enkel väg.
  • Anonym (Anhörig)

    Hur är det förresten med att ta semester för att hjälpa en anhörig och lämna på dagis? Vet inte om det är ok, men jag kan inte ta med lillen på vårdbesöken. Känns väldigt svårt att få ihop detta. Är det någon som är eller har varit i liknande situation? Det är ju lättare om man har stora barn när föräldrarna behöver en, men vi har en sladdis.

  • Anonym (Anhörig)
    EpicF skrev 2025-03-11 21:19:30 följande:

    Även om det är din förälder så kan de inte kräva att du blir med. 

    Om hon har hemtjänst och hemsjukvård så ska inte du behöva ta semesterdag varje gång din förälder ska till vårdcentralen. 

    Vem är ansvarig över vården och läkemedel? Om du inte är det så behöver du inte vara med på vc-besök. 


    Jag har också tänkt så, men jag blir osäker när det förväntas att jag ska vara med. Känner mig kass och egoistisk. De kräver absolut inte att jag ska vara med men de tycker att jag borde.
  • Anonym (Anhörig)
    TvillingmammaVästgöte skrev 2025-03-11 22:24:43 följande:

    Jag har också blivit skuldbelagd av hemtjänst och hemsjukvård. Många döttrar vill handla åt sina mammor, sa de tex när jag ville ordna med inköpshjälp åt min mamma. OK, sa jag men det vill inte jag. Räcker det inte att jag sköter min mammas ekonomi, är vaktmästare i hennes bostadsrättsföreninglägenhet och stöttar henne med social samvaro? 


    Det är tydligt att man förväntar sig mer av döttrar än av söner. Men vi döttrar förväntas också försörja oss själva och tjäna ihop våra pensioner. 


    Jag tycker att du gör det du vill och orkar och resten ber du hemtjänsten att hjälpa till med. Du behöver hinna arbeta och försörja dig och ta hand om dina barn, och din mamma vill nog inte att du skall bränna ut dig.

    Är du enda barnet?


    Tack för att du delar med dig! Jag har en bror, men det är i huvudsak mig de frågar efter (som min mamma återger), så det ligger nog mycket i det du skriver.
Svar på tråden Vårdbesök förälder