AndreaBD skrev 2025-03-27 11:06:32 följande:
Absolut. Dåvarande president Roosevelt ville verkligen att USA skulle vara med i kriget mot Nazi-Tyskland, men befolkningen var ovillig. Först iom Pearl Harbour kunde man få med sig folket.
Hela USA var ovilligt till en början.
USA var krigstrött och i fattigdom i mitten av 1930-talet
Tre begrepp
"Banana wars"
Sedan slutet på spansk-amerikanska kriget 1898 hade USA kontinuerligt varit i krig i Mellanamerika och Karibiska Havet. Honduras, Panama, Kuba osv. Dessa krig pågick konstant fram till 1934. Motsvarigheten idag skulle var de långvariga krigen i Irak och Afghanistan
"Dust Bowl"
Torka och sandstormar som slår ut Mellanvästerns jordbruk under en 8-10 år på 1930-talet. John Steinbecks
Vrederns Druvor. Fattigdom och arbetslöshet.
"Den stora depressionen"
Den ekonomiska kraschen 1929-1939. Alla känner till denna.
.
Så 1934 bestämmer sig USA för att dra sig tillbaka militärt och riktar in sig på att försöka lappa och laga landet istället för att lägga pengar på krig i andra länder.
Samtidigt så sker Tyskland och Japan och Italien och Sovjet ...
Dålig timing för ett USA som just bestämt sig för att inte lägga resurser utomlands
Där någonstans har du bakgrunden till USAs "ovilja" att engagera sig i ett krig i Europa i slutet på 1930-talet