• Anonym (Stella)

    Vad tänker ni män om kramar?

    Egentligen har frågan inte med sex att göra alls men jag ville nå männen och er hittar man enklast i denna del av forumet.

    Frågan är vad ni tänker när en kvinna kramar er som ni inte är tillsammans med? Kan vara en vän, bekant, släktings kompis, arbetskamrat etc.

    Är det hemskt? Känns lite mysigt? Tänker ni att hon är intresserad av er? Blir du kanske intresserad av henne på ett mer romantiskt plan efter det? Tänker du på om hon doftar gott av en parfym eller inte doftar något alls? Vill du ha mer kramar av henne i framtiden? Blir du glad? Irriterad över hennes framfusighet om det är hon som initierar kramen? Tycker att hon är konstig som kramar dig? Vad är en bra eller dålig kram?

    Vi kan förutsätta för diskussionens skull att du inte tycker att hon är en vidrig person från början utan att du åtminstone gillar henne platoniskt.

    Berätta!

  • Svar på tråden Vad tänker ni män om kramar?
  • Freddie K

    Jag gillar att kramas och jag brukar krama mina vänner när vi ses. Det är för att säga:" Hej, vad kul att träffas", typ. Är det en kompiskram så tänker jag inte så mycket på det, men är jag intresserad av henne så tänker jag på det. 


    Du tror att du vet vem jag är. Då har du inte varit i min värld!
  • Anonym (Per)

    En vanlig kram när man möts betyder inte mer än typ hej.

    En ihållande kram med någon man dras till eller älskar betyder massor.

  • Anonym (Micke)
    Anonym (Stella) skrev 2025-03-15 17:04:14 följande:
    En lång kram där kropparna verkligen möts och man håller om varann ganska hårt då? Vad tänker du om det? (inte när man dejtar eller är ihop redan) Vem skulle du kunna göra så med och vad skulle du tänka om henne om hon ger dig en sån kram?

    Det är intressant att läsa era svar så fortsätta skriva. Skrattande

    Tycker det är ganska gränslöst om man inte är i en relation eller dejtar. 


     

  • Anonym (Man 9)

    Hum när man tänker efter gillar man nog inte beröring alls.

  • Anonym (karl)

    Jag har egentligen svårt för kroppskontakt generellt, gillar inte när andra rör på mig. En kram med en vän (manlig som kvinnlig) när man träffas är dock helt okej, den går ju rätt fort.

  • Tukt

    Jag är inte uppväxt i en tid där man kramas. Men har fått lära mig. I dag är det mest som ett handslag. Betyder varken mer eller mindre.
    Men visst finns det kvinnor man kramats, som man skulle vilja krama mer. Men det gör ju inte att man försöker utnyttja det hela.

  • Anonym (Per)

    Ändå förvånande att så många tycker det är jobbigt med en lättare kompiskram när man möts..

  • Anonym (Beror på)

    Oftast ok, men ibland får jag en slags flashback till tidiga tonåren där en kompis storasyster skulle kramas och på andra sätt fjanta sig och skrattade när jag fick erektion eller rodnade av det.

    Då känns det obehagligt med kramar. Funkar helt ok om jag inte finner henne jag blir kramad av attraktiv, men gör jag det så kan det kännas obehagligt.

  • Anonym (Stella)

    Jag är också lite förvånad att så många tycker att det är obehagligt att kramas. Menar ni det även om ni gillar personen? Förstår att ingen vill krama någon man avskyr men om ni nu gillar eller är neutral inför personen ogillar ni det ändå?

  • Anonym (karl)
    Anonym (Stella) skrev 2025-03-16 15:14:29 följande:

    Jag är också lite förvånad att så många tycker att det är obehagligt att kramas. Menar ni det även om ni gillar personen? Förstår att ingen vill krama någon man avskyr men om ni nu gillar eller är neutral inför personen ogillar ni det ändå?


    Som jag skrev är kramar ok, det känns på något sätt inte lika intimt som om exempelvis någon tar en i ansiktet eller på handen. Jag kramar dock aldrig någon jag inte tycker om.
Svar på tråden Vad tänker ni män om kramar?