• Eurydike

    Han tycker jag ska ta det som en komplimang

    Jag tänkte på det du skrev, att du vet att han vill att du ska njuta. Hur vet du det? Det verkar inte så och är det något han sagt så skulle jag säga att handling väger tyngre än ord.

  • Eurydike
    Anonym (Less och frustrerad) skrev 2025-03-20 05:48:11 följande:
    För att jag känner honom. Det handlar snarare om bristande erfarenhet i kombination med vad jag misstänker är autism. Han var absolut inte oskuld när vi träffades, men hade inte haft sex på många år och de tidigare kanske var nöjda eller bara lät honom tro det... för han tror verkligen att det han gör ska vara tillräckligt för mig. Han lyssnar i stunden, men när det väl är dags igen blir det samma visa.
    Du känner såklart din man bättre än vad jag gör. Jag känner honom inte alls. Samtidigt kan jag se saken utifrån eftersom jag inte är en del av förhållandet och jag tänker att hans vilja att du ska njuta betyder ganska lite om han inte åtminstone försöker omsätta det i handling. Jag har själv varit där du är och vet hur frustrerande det kan vara.
Svar på tråden Han tycker jag ska ta det som en komplimang