Inlägg från: Anonym (Gravid) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Gravid)

    Oro för UL efter tidigare MA

    GabyGreen skrev 2025-05-04 16:50:15 följande:

    Hej! bara så alla vet fick vi se ett till synes friskt barn på KUB med 1/5035 risk för Downs för 1/20000 för annan trisomi. 


    Skönt att höra! Grattis🥰 Gick själv igenom ett MA i december och är nu gravid i v 11 med kub nästa vecka. Är så himla nervös..såg hjärtat slå i v 8+0 men det är ju aldrig någon garanti för någonting😕
  • Anonym (Gravid)
    GabyGreen skrev 2025-05-05 18:00:04 följande:

    Anonym (gravid) 
    Tack snälla. Jag håller tummarna för dig! Var också otroligt nervös och anspänd dagarna före men konstigt nog mer samlad samma dag som KUB-testet var. Oavsett hur det går så är det en lättnad att få ett svar. Det är så plågsamt att inte ha någon aning. Men du har oddsen med dig för att det ska gå hela vägen,
    precis som jag hade. Hör gärna av dig hur det gick 


    Tack❤️ Just den upplevelsen hade jag också senaste ul i vecka 9, åkte en bra bit för att få göra det och var inte nervös alls vilket är extremt ovanligt för att vara mig. Är världens nervvrak annars med mycket ångest osv. Jag uppdaterar när jag vart på KUB!
  • Anonym (Gravid)
    AngieF skrev 2025-05-06 09:22:05 följande:

    Usch jag känner precis såhär! Ska på tidigt ultraljud på torsdag för att se om det finns något där inne. Kommer vara 7+6 enligt apparna. Har haft ett MA som upptäcktes vid KUB i oktober (plus ett tidigt missfall nu i januari). Eftersom jag hade mer eller mindre symptom hela tiden fram till MA:t konstaterades känner jag mig inte alls övertygad om att det finns ett embryo med tickande hjärta där inne Trots att jag känner mig så himla gravid.  känns bara som att jag ska dit för att få ett till MA bekräftat. Jävligt ångestladdat, å ena sidan vill jag inte ens gå dit samtidigt som jag såklart vill veta så fort som möjligt.. 


    Jag håller helt med om det, exakt så känns det verkligen. Jag är lite lugnare efter att ha sett hjärtat slå för 3 veckor sedan, men förra veckan fick jag en pytte liten ljusbrun flytning på pappret på morgonen som sen upphörde helt efter några timmar. Det är det enda som gör mig osäker nu. Håller alla tummar och tår för dig! Skriv gärna hur det gick efter ul!
  • Anonym (Gravid)
    AngieF skrev 2025-05-06 19:34:18 följande:
    Jag har också haft två små bruna flytningar, en i lördags och en nu på kvällen. Så det känns rätt kört för vår del.. Men vi får se på torsdag efter lunch🙈 
    Håller tummarna för att KUB ser bra ut för dig!

    Jag hade även bruna flytningar i början, typ vecka 4. Tänkte precis som dig att det var kört redan då, men det är ju faktiskt vanligt med bruna flytningar! Hade även det förra grav som slutade i ma, så det säger ingenting egentligen. Man glömmer lite ibland vad som faktiskt händer där inne, man skapar ett liv!🥰

  • Anonym (Gravid)
    AngieF skrev 2025-05-08 17:03:17 följande:

    Det fanns ett litet embryo där inne som mätte 7+3 och hade ett hjärta som slog! Vi blev helt skakiga och rörda över att se hjärtslagen.


    Men blev såklart direkt nervös att något hinner ske innan KUB i mitten av juni🙈Bokade in ett till ultraljud, fast på privat klinik, i kombination med NIPT om tre veckor så håller tummarna att allt fortsätter se bra ut då!


    Åh vad glad jag blir för er skull, grattis!! Första veckorna tänkte jag att bara jag tar mig till 12 veckor så kan jag andas ut, nu är jag i v 12 och även om allt skulle se bra ut på KUB så kommer jag absolut inte att andas ut. Oron är nog bara att leva med tyvärr🥹 
  • Anonym (Gravid)

    Har nu vart på KUB igår där vi fick se den lille skutta runt, dock med ryggen åt oss hela tiden så det var svårt att få till en bra bild i profil tyvärr🥹 Såklart så låg systemet (där man räknar ut risken för dessa avvikelser) nere i hela Sverige JUST igår, så vi fick inget svar alls utan det kommer på brev framöver😩 Men av det vi fick se så såg det fint ut sa hon! Så nu är det väl bara att invänta posten..😅

  • Anonym (Gravid)
    GabyGreen skrev 2025-05-21 19:10:15 följande:

    Så glad för er allas skull som fått ett levande foster! själv befinner jag mig nu i vecka 17 och fick höra hjärtslag idag hos BM så känner mig allt mer trygg.

    När det gäller KUB ska du inte va för orolig Anonym. Det viktigaste parametern är att nackspalten inte är tjock och det ser man på ultraljudet. 


    Hoppas det håller i sig nu, är fortfarande orolig att något ska gå fel. Speciellt nu när vi tänkt att vi kan berätta för några fler..
    Åh! vad skönt att ha kommit såpass långt! Hos oss får man inte lyssna på hjärtljud förrän i v 25 hos bm🙄

    KUB såg för övrigt bra ut och fick lägsta sannolikhet på alla 3! 
  • Anonym (Gravid)
    AngieF skrev 2025-07-02 16:18:31 följande:

    Hur har det gått för alla?❤️ Är det någon som hunnit med RUL än?
    Jag hade KUB 11/6 och allt såg jättebra ut! Efteråt kände jag mig lugn och vi började berätta för familj och vänner. Men nu är jag i v15+5 och har inte RUL förens v19+3 så har självklart börjat bli mer och mer orolig för att fostret ska dö och att det ska upptäckas på UL🙈 Tänkte att jag skulle boka ett privat ultraljud men hittar ingen i närheten av Stockholms regionen som gör UL dessa veckor(?), det verkar antingen vara tidigt ultraljud innan v15 eller rutinultraljud från v18.. 


    Vi har varit på RUL för några dagar sedan och är nu i vecka 19+3. Allt såg fint ut och vi väntar en liten kille❤️ Jag började känna fladder/rörelser runt vecka 17 ungefär, sedan tog det bara några dagar så kände jag tydliga sparkar utanpå magen till och med. Detta gjorde mig väldigt lugn. Hoppas att du kommer hinna känna något innan RUL, så slipper du oroa dig för den biten åtminstone! 
Svar på tråden Oro för UL efter tidigare MA