Inlägg från: Anonym (hihihi) |Visa alla inlägg
  • Anonym (hihihi)

    Hur klarar ni att laga mat efter recept?

    Recept är bara för amatörer. Jag freestylar det jag tycker är gott. MEN kan ju också läsa recept, man kan inte vara helt bakom flötet liksom.

  • Anonym (hihihi)
    Anonym (Exempel?) skrev 2025-03-25 14:18:41 följande:
    Om man vill kunna få samma resultat varje gång så är recept ovärderliga, oavsett om man är amatör eller proffs.
    Nejdå. Går på magkänslan, behöver inte ens provsmaka. Jag vet att det blir bra.
  • Anonym (hihihi)
    Anonym (Tanke) skrev 2025-03-25 14:57:52 följande:
    Risken är ju att man slutar att utvecklas då också. Igår gjorde jag en gryta och tog inspiration från två olika recept och det gick jättebra. Kan göra samma sak när jag ska baka och ska blanda ner andra typer av mjöler än vad jag brukar ha. Man behöver inte följa ett recept till punkt och pricka men risken är ju att man hänger på samma ställe som man brukar. Det är bra att utmanas för att få fram helt nya smaker, texturer och liknande. Få personer kan sitta och uppfinna hjulet helt på egen hand.

    Jag har exempelvis gjort helt nötpasserade yoghurtar med hela nötter. Det är något som kräver tid och erfarenhet och det är små detaljer som gör så man inte får nötterna att mögla liksom?. Blir jättegott men det är kemi
    Varför skulle jag sluta utvecklas? Snarare tvärtom om man inte kan tänka själv utan bara måste följa recept slaviskt?
  • Anonym (hihihi)
    Anonym (Tanke) skrev 2025-03-25 16:16:09 följande:
    Vad skrev jag för någonting då? Va mitt tips att följa ett recept slaviskt eller kan du återberätta vad jag skrev? 

    Du skrev att man slutar utvecklas. Jag undrar varför jag skulle göra det? Jag läser recept då och då. Men gör aldrig som det står eftersom jag förmodligen inte ens har hälften av grejerna hemma. Det blir nån variant som blir bra.


    Om du förresten gör "yoghurt" av nötter så är det ingen yoghurt. Det är nötmos.

  • Anonym (hihihi)
    Anonym (Tanke) skrev 2025-03-25 17:41:14 följande:

    Det är inte nötmos? det är väldigt avancerat och tar flera dygn att göra? 

    Sedan blir det ju inte utvecklande om du använder det du brukar använda. Meningen är ju att man ska utmanas. Tittar du på Sveriges mästerkock så kan ju vissa få svårt att laga mat när man typ tar in en kålsort eller grönsak som dom aldrig sett. 


    Att bredda är ju det utvecklande, inte stå och köra på säkra kort och kryddor. 


    vart står det att jag alltid har samma sak hemma?

    Yoghurt består av mjölk och bakteriekultur. Inte nötter.
  • Anonym (hihihi)
    Anonym (Tanke) skrev 2025-03-25 18:07:36 följande:
    Och nötyoghurt består av nötter och bakteriekultur? 

    Jag tvivlar på att du gör så avancerade saker i köket och att du helt plötsligt börjar laga afrikanska grytor med äkta afrikanska kryddor om du inte vet att detta existerar. När man läser recept får du inspiration. Samma sak när man kanske reser runt om i världen och provar mat. 

    Det afrikanska köket är ingenting för mig så nej. Jag försöker faktiskt göra så oavancerat som möjligt pga jobbar aldeles för mycket så tiden att hålla på och krusidulla med maten finns inte. Skulle tiden finnas gör jag gärna långkok :)


    Men man kan inte kalla nåt med nötter i för yoghurt. Det är som att kalla margarin för smör.

Svar på tråden Hur klarar ni att laga mat efter recept?