• Anonym (Lisa)

    Tipsa varandra om hur leva billigare

    Det var jag som startade inlägget om minskat bostadsbidrag till ensamstående och skrev om min ekonomiska situation. Vi är många nu som har det tufft. Tänkte om vi kan tipsa varandra om olika sätt att leva billigare och få ner kostnader?
    Jag börjar med ett par: äta mer gröt, linssoppa, handla kläder på Second hand

  • Svar på tråden Tipsa varandra om hur leva billigare
  • Dexter dot com

    Jag som betalar för varmvatten och uppvärmning tjänar en del på att sänka värmen inne några grader och duscha snabbare. Handlar mat på kort datum och gör stora inköp på extrapriser och stoppar i frys/skafferi. Kolla med grannar om man kan samåka till jobb/affär istället för att åka själv i bilen. Köper begagnat och säljer det jag inte behöver längre.

  • Ensam hemma

    Se över abonnemang kan löna sig väldigt mycke. Att ha en "prepperhylla" och köpa flera när det är extrapris på sånt man alltid använder om ekonomin tillåter. Göra nya rätter av rester.

Svar på tråden Tipsa varandra om hur leva billigare