• Anonym (td)

    Kände mig utnyttjad

    Hela grejen låter jättemärklig.

    Förspel genom att leka med analen?
    Som du inte gillar.

    Hänt flera gånger.

    Du vill inte knulla men låter han göra det ändå?

    Alltså, för det första så låter det inte som en riktig man, utan en snor unge du är med.

    Och för det andra.. hur kommer det sig att han inte har förstått att förspelet inte är något förspel överhuvudtaget, då du inte gillar det?

    Det här var en så märklig text så man undrar ju om ts är ett troll???

    Varför har inte informationen om att du inte gillar hans typ av förspel gått fram till honom? Låter som du har varit extremt otydlig?
    Varför måste du låta han få knulla av sig och inte hjälper till på annat sätt, exempelvis handen?

    Tycker fokuset som alltid verkar bli i sådana här trådar läggs rent av fel här.

    Ts , du låter inte vara i skick i att vara i en relation eller ha sex överhuvudtaget. Var i ligger ditt eget ansvar om att inte försätta dig i en sådan situation? Menar, det var ju inte första gången det här hände. 

    Jag har själv känt mig väldigt utnyttjad, och då är jag en man och känt det från kvinnor. Men i grunden så var det ju jag som inte har tagit ansvar för mig själv som har lett till sådana situationer. Istället för att försöka skuldbelägga andra och sedan straffa stenhårt bara för att det har ett vist typ av kön, så måste man faktiskt även se sitt egna ansvar och sitt egna mående i det hela.

    Varför går du och lägger dig i samma säng med en ung kille om du inte vill ha sex?
    Alla vet vad unga kilar vill. Det är liksom ingenting som kommer helt plötsligt utan det är så dom fungerar och är biologiskt utformade både fysiskt och psykiskt i sina unga år framför allt! Att de vill ha sex! Men här har man försökt göra det till något ful av det i Sverige.

    Om tråden är sann, så behöver du göra slut och sedan reda ut ditt egna mående ts! 

    Hade ju varit en helt annan sak om han hade slagit dig så du däckade, bundit fast dig i sängen eller drogat ner dig. Men du går ju om och om igen frivilligt och lägger dig i en situation som du egentligen inte trivs med och sedan söker du sympatier från samhället där du ska få en ego boost om att killen utfört en våldtäkt så att du kan tjäna pengar på dt för att må bra när du shoppar loss för pengarna därefter? Samtidigt som du har förstört hans liv, allt för att du inte säger NEJ! Eller kompromissar på andra sätt. Och vill du definitivt inte ha sex, så lägg dig då inte med en kille i samma säng !

  • Anonym (td)
    Anonym (B) skrev 2025-03-29 10:12:11 följande:
    Jag sa att det inte var skönt för mig utan förspel och då sa han bara att han kände sig dålig som inte kunde tillfredsställa mig 
    Dels så är du otydlig, om du nu inte vill ha sex överhuvudtaget och dels så förminskar du hans rop på att få vägledning till att kunna tillfredsställa dig. Han säger ju att han mår dåligt över det! 

    Sluta misshandla dig själv och honom ts. Håll dig borta från killar om du inte vill ha sex. Svårare än så är det inte i normala fall! 
  • Anonym (td)
    Anonym (td) skrev 2025-03-29 10:13:55 följande:

    Hela grejen låter jättemärklig.

    Alltså, för det första så låter det inte som en riktig man, utan som en snorunge, du är med.


  • Anonym (td)

    Och av någon anledning så är du ju med den här grabben ändå. Så vad nu än anledningen är, så låter det ju som att du utnyttjar även honom fast det kanske är på ett annat plan.


    Lägg av, gå och sök hjälp och prata med någon om ditt mående, utan att förstöra hans liv!

  • Anonym (td)
    Anonya skrev 2025-03-29 10:33:27 följande:

    Du tar i väldigt och anklagar TS för att vilja tjäna pengar. 
    Ditt råd att inte lägga sig i samma säng som en ung kille om man inte vill ha sex är väldigt konstigt i detta sammanhang. Ska TS alltså sova på soffan de kvällar hon inte vill ha sex med sin egen pojkvän?


    Ja, det kanske blev lite påklistrat. Men det har hänt många gånger förr i liknande situationer med andra människor.

    Ja, någon av dom kan ju lägga sig i soffan eller så har de en extra säng. Vad är problemet? 

    Är det bättre att båda / ena ska må dåligt? Bara för man ska ligga i samma säng? Låter konstigt att inte kunna begränsa och sätta tydliga gränser genom att göra ett aktivt val så man förhindrar liknande situationer. Ser inget konstigt med att man inte sover tillsammans om man vet om att man inte vill ha sex, sexet är dåligt eller att den andra kommer vilja ha sex för att den är kåt. 

    Man måste ju ta lite ansvar för fan, från båda hållen! Om då lösningen är att inte sova tillsammans för att underlätta missförstånd, dåligt mående samt skuldbeläggande, så är det ju en jävligt bra lösning till att börja med!

    Ser inget problem med det överhuvudtaget faktiskt! Utan snarare tycker jag att det påvisar en vilja i att kunna sätta enkla regler så det inte blir fel från bådas håll och därmed så är det lättare att ta ställning i om de överhuvudtaget passar varandra eller inte.

    Men att gå och lägga sig ihop med en som gärna blir anklagad av hela samhället för hur den är skapt biologiskt, fysiskt som psykiskt låter för mig som en extremt sinnessjuk handling och värld.
  • Anonym (td)
    Freddie K skrev 2025-03-29 10:58:09 följande:

    Man måste väl kunna ligga i samma säng utan att det ska förväntas sex, eller? TS, om sexet inte funkar så borde du prata med honom. 


    Självklart. Och när suget inte finns där så kan de ligga i samma säng.

    Jag har varit med en jäkla massa kvinnor.
    En del av dom utnyttjade även mig enbart för att jag bodde i stan medan de kom från landet och ville sova över i stan. De kom och la sig i min säng som någon jäkla rättighet. Så jag sa rakt ut, vill du inte ha sex med mig så får du gå och lägga dig i soffan då jag är kåt och vet att det kommer bli jobbigt för mig att ha dig så nära.

    Varför skulle det vara ett problem och en röd varningsflagg?


    Ni vill döma just män / killar så därav ser ni räd flagg. Men här tog jag ansvar för situation. Det kunde tjejerna med ha gjort genom att inte lägga sig i min säng från första början utan att fråga om det var okej och samtidigt se till att alla förstod vart gränserna gick. 

    Nu har jag inte haft några problem tack vare att jag kickade ur dom ur min säng tills att jag inte var kåt längre och då fick de gärna komma till sängen om de ville det, eller skita i det. Spelade ingen som helst roll för mig.

    Det är lite som att sätta mat framför en utsvulten människa och sedan kräva att den inte ska äta av maten. Vill man inte erbjuda den mat då sätter man inte fram någon mat frivilligt framför den utan går in i annat rum och behåller sin mat. 

    Jo, liknelsen är extremt bra faktiskt. För det är precis på samma sätt för unga män och deras kåthet. Båda behöver stilla ett fysiskt och psykiskt begär! 

  • Anonym (td)
    Anonym (Röd) skrev 2025-03-29 11:06:40 följande:
    Flaggan vajar på sin stång... 🚩

    För att jag tycker att även kvinnor ska ta ansvar samt att man kan ligga på skilda platser? 


    Är det en röd flagga för det, så kan jag tala om för er som håller med Anonym (Röd), att det inte är jag som är naiv samt surrealistisk samt samt utsätter mig för dåliga situationer... längre, p ga dåligt mående. (Obs. om du tolkar det som att jag har gjort något dumt mot någon tjej, så läs inlägget ovanför igen!) Så slipper vi tjafsa vidare om det ! 

    Det är ingen mänsklig rättighet att sova tillsammans med någon annan! Oavsett kön! Och än mindre när man har olika skilje-aktigheter vad gällande i en säng situation!
     

  • Anonym (td)

    Har till och med haft kvinnor i min säng som bara har gått och lagt sig i den utan att fråga, som dessutom inte velat ha sex men även vägrat flytta sig ur den!

    Trots att jag sa att det var jobbigt för mig. Då fick jag till och med ta till hot, om att: Flyttar inte du dig nu så kan du gå härifrån. Det är mitt hem och du har ingen rätt att ligga i min säng när jag inte vill det ! 

  • Anonym (td)
    Anonym (Röd) skrev 2025-03-29 11:28:30 följande:
    Du kanske borde se över ditt umgänge om du har oönskade personer i din säng i tid och otid.
    Ja. Och det har jag gjort idag. Men hade närmare 10 år av den här problematiken.
    Mådde väldigt dåligt redan innan och var för snäll till en början. Idag avskyr jag allt och alla.
  • Anonym (td)
    elmadumle skrev 2025-03-29 14:08:35 följande:

    Om man bor tillsammans med någon och den ena är så kåt att den har svårt att behärska sig får denne flytta på sig om det är ett problem. Man ska för bövelen kunna sova i sin egen säng utan att känna sig tvingad att ligga eller bli våldtagen av sin egen partner! 


    Ingen har påstått att någon ska bli våldtagen eller att det är rätt. 
  • Anonym (td)
    elmadumle skrev 2025-03-29 14:08:35 följande:

    Om man bor tillsammans med någon och den ena är så kåt att den har svårt att behärska sig får denne flytta på sig om det är ett problem. Man ska för bövelen kunna sova i sin egen säng utan att känna sig tvingad att ligga eller bli våldtagen av sin egen partner! 


    Kvinnor vill ha det pedantiskt städat. Men ändå kräver dom att männen ska hjälpa till med städningen. Så enligt din retorik så ska kvinnor städa om dom känner ett behov av det och inte trycka på sin partner om det. Vet du, jag håller med dig om det! 

    Nu tyckte jag väl att om man bor ihop så får man väl turas om om sängplatsen. För sängen tillhör antagligen inte enbart den ena.
    Precis som man bör hjälpas åt och städa eller städa varsin gång. Men det slog du helt bort med hjälp av din retorik. Bra där! 
  • Anonym (td)
    Daphodil skrev 2025-03-29 18:56:41 följande:
    Vilket dravel. Ditt resonemang var orimligt redan vid "varför lägger man sig i en säng" men sen blev det tragikomiskt när du började konspirera om ekonomiskt utnyttjande. Trist att du målar ut dina medmän som primitiva stackare som helt saknar förmåga att kontrollera sin sexlust.
    Försök inte klistra på mig om några jävla medmän. Tvärtom så kickar jag ju ut kvinnorna ur sängen ! Vilken medmän menar du på gör det? 
  • Anonym (td)
    elmadumle skrev 2025-03-29 22:40:45 följande:
    om mannen vill ha sex men inte jag, menar du då att jag ska gå ifrån sängen för att inte ska riskera råka ut för våldtäkt? om mannen vore så så skulle han åkt ut för länge sedan och aldrig fått återvända, du vet att det finns normala män som fattar vad man säger?

    Nej. Det är inte vad jag säger.
    Det jag säger är att man är 2 i ett förhållande och då får man hjälpas åt att anpassa sig till varandra. Inte som man endast vill göra i den här tråden att problematisera den ena enbart för hur den fysiskt fungerar. 

    Säger inte heller att unga män ska ta ansvar för situationen. Men jag tycker att man kan hjälpas åt. Vet du som kvinna att du inte vill ha sex men att din kille vill ha det varje kväll / natt. Så gå inte och lägg dig med honom försen han slutat vara kåt. Att endast säga att den ena har rätt till sängen för att den inte är kåt, är det jag reagerar på. För det spelar ingen roll om man är kåt eller inte. Båda bor där och båda har lika mycket rätt till sängen oavsett i vilket skick man är i.

    Att du hjälpas åt och kunna kommunicera och komma överens om saker,  samarbeta och turas om borde ju vara en självklar grej. 


    Det kan ju inte bli mer feministiskt än så! Det vill säga jämställt!)
    Men då passar det tydligen inte, för då ska tydligen den ena anses vara smuts och inte få gå lös i samhället, medan den andra ska höjas till skyarna.
    Tydligen så går det att förflytta den där jämställdheten lite hur man vill så fort det påtalas om att även kvinnor kan ta ansvar för situationer.

    Kolla bara på hur många tummar ner jag fick där jag berättade att kvinnor kom och la sig i min säng och till och med vägrade flytta på sig. Det var alltså mitt hem. Min säng. Men ändå så anser man inte att jag har någon rättighet i att få sova ensam eller göra vad jag vill i min säng (min som i singular!) eller be dom att flytta på sig.

    Hur svårt ska det vara, vill man inte ha sex, eller vill man ha sex men inte den andre, så kommunicera och kom överens om den bästa lösningen för er båda! 

    Har aldrig sagt att någon har rätt till någon annans kropp om den andra inte vill det. Utan det jag har sagt är att även kvinnor kan ta ansvar för sin situation och inte lägga sig med någon som är kåt om man inte är det själv. 

    Men det är tydligen för mycket begärt, att en kvinna också ska ta ansvar! 
    Det är synd, då jag är för feminism, men genom denna tråd så ser man ju hur mycket folk är emot det så då faller ju hela feminism tänket tillsammans med värdet av jämställdhet.

  • Anonym (td)
    molly50 skrev 2025-03-30 15:54:16 följande:
    Herregud,har män inget som helst ansvar för sin egen sexualitet?
    Herregud, har kvinnor inget som helst ansvar för att säkerställa sin egna säkerhet?
  • Anonym (td)
    Anonym (Send) skrev 2025-03-29 23:02:58 följande:
    Hon har väl inte sagt att det var våldtäkt? Hon kände sig mentalt "tvingad" till att ha sex, men inte fysiskt tvingad. 

    Och det här med pengar, var kommer det ifrån? Du vet väl inte var hon får sina pengar ifrån, de flesta kvinnor arbetar/har a-kassa, studiemedel eller föräldrapenning. Eller om hon brukar shoppa mycket.

    Fast i Sverige så blir unga män dömda för att kvinnor inte klarar av att säga nej.
    De får utsätta sig för en sådan situation, för att sedan framstå som helt oansvariga och oskyldiga och man dömer unga killar rakt av.

    Någonstans så förnekar man killen totalt i det hela. (Nu pratar jag inte om ts kille, för han verkar vara en jäkligt porrskadad) Men man vägrar på samhällsmässig nivå totalt förneka männens rätt till deras sexualitet. Det utmålas som något fult, hemska människor som inte ska gå lösa i samhället, dom är inte bra i någonting. och livet är så mycket enklare utan en man. 

    Konstigt, men såhär tyckte man inte 1941 och framåt försen runt ca 2005.

    Anledningen till att jag tog upp det med pengar (som jag dessutom erkände att det var påklistrat på ts) är för att många unga kvinnor gör såhär. De går ut offentligt för att sedan kunna använda det som ytterligare bevis efter en anmälan.

    Jag tycker det är bra om man kan skydda kvinnor (självklart). Men det jag reagerar på är att mannen har i nästintill obefintlig chans att försvara sig mot kvinnor som faktiskt ljuger om påstådda händelser. De flesta män, i princip 99.9% blir dömda för våldtäkt även om bevis för det inte finns. De gånger som det (inte sker, fel att säga) men löser sig i efterhand är oftast när en annan kvinna spelat in en kvinna som erkänner att den satte dit en kille på felaktiga grunder och av ren illvilja. Vilket inte sker så ofta att sådant avslöjas.

    Mörkertalet för oskyldigt dömda unga män är antagligen rätt stort. Och det tycker jag är fel, då BÅDFA måste ta ansvar för situationen samt kommunicera INNAN man går och lägger sig ihop så man slipper sådana här tråkiga utfall med missförstånd! 


    Inte så många män är som mig som vågar kicka ur kvinnor ur min egna säng eller ber dom flytta sig eller vågar prata om det. Båda gör fel helt enkelt och det erkänns inte utan det ska endast dömas åt ett håll och det är det jag reagerar över! 

    Och dagens unga drar sig allt mindre för att begå brott för att tjäna pengar. Killarna skjuter ihjäl folk medans tjejerna anmäler falska våldtäkter. Det är tråkigt att säga det men det är så verkligheten ser ut allt mer och mer idag!

  • Anonym (td)
    molly50 skrev 2025-04-01 22:23:24 följande:
    Självklart! Men man måste väl kunna få lägga sig i sin egen säng utan att riskera att bli utsatt för övergrepp av sin partner för att han är kåt?
    Eller är män inkapabla att kontrollera sina sexlustar,med tanke på att du anser att kvinnan ska vänta med att lägga sig i sängen tills partnern har slutat vara kåt?
    Det är inte sin egna säng om man är 2 om den.
    Därav så behöver man fixa en lösning om den ena har svårt för att vara tydlig och säga nej, och den andra har svårt för att kontrollera sig själv.

    Svårare än så är det inte.

    BÅDA har lika mycket ansvar. Inte den ena eller endast den andra! Utan BÅDA! Och här faller det grovt vad gällande detta. Då man endast kräver att den ena ska ta ansvar! 
  • Anonym (td)
    Anonym (Kung Kong) skrev 2025-04-02 13:53:34 följande:
    Där kom det, redan i fjärde inlägget i tråden. Istället för att svara på TS nödrop så angriper du tjejen - offret! Om det vore din dotter, skulle du säga så till henne då, skulle du inte prata något alls om killens tafatthet och skuld?

    Våldtagen i parken? Ja, men varför hade du så kort kjol?
    Hade det varit min dotter så hade jag lärt henne att våga säga nej. Lärt henne självförsvar samt även ALDRIG lägga sig i en säng med någon som hon inte vill ha sex med. Inte ens om dom är tillsammans! 
  • Anonym (td)
    Anonym (Kung Kong) skrev 2025-04-02 13:53:34 följande:
    Våldtagen i parken? Ja, men varför hade du så kort kjol?
    Det är du som verkar ha sådana tankar. Jag har aldrig skrivit något liknande. Det är helt och hållet du som gör det. Jag har hållit mig till säng situationen och ingenting annat. 
  • Anonym (td)
    Anonym (123456) skrev 2025-04-02 16:07:29 följande:
    Ett uteblivet ja ÄR ett nej. Alltså man behöver ha samtycke annars ska man inte bli förvånad om man hamnar i en domstol. Män har rätt till sin sexualitet men däremot inte rätt till att tvinga den på någon annan.
    Hon hjälpte till aktivt. Det kan inte någonsin ses som ett nej.
  • Anonym (td)
    molly50 skrev 2025-04-02 19:31:05 följande:
    Men det gör ju du med som anser att det är kvinnan som ska lägga sig någon annanstans tills han har slutat vara kåt.
    En gång i tiden höll du dig till en hög status Molly. Men du har sjunkit.

    Att dom turas om eftersom att dom är 2 i ett förhållande är inte att kräva att endast den ena ska ta ansvar. Försök inte.
Svar på tråden Kände mig utnyttjad