Inlägg från: Anonym (Tvillingmorsan) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Tvillingmorsan)

    Varför bry oss om Danmark?

    De flesta bryr sig inte om danskarna i den här frågan, utan grönlänningarna. De borde få bestämma själva vem de vill tillhöra. USA kan inte bara lägga beslag på deras ö.

    Många på Grönland vill på sikt ha självständighet från Danmark och ökat samarbete med utländska (b la amerikanska) investerare för att bygga upp den haltande grönländska ekonomin.

    Men de flesta på Grönland vill absolut inte hamna under amerikanskt styre. Reaktionerna på Trumps utspel har varit starka. Många grönlänningar är både arga och oroliga över att Trump och hans anhang ska göra allvar av sina subtila hot och annektera ön.

    För någon vecka sedan demonstrerade flera tusen i huvudstaden Nuuk, vilket var rekord och är mycket för en stad med bara 27 000 invånare. (Grönland har ca 50 000 invånare totalt, utspridda på några få orter.)

  • Anonym (Tvillingmorsan)

    Sorry, skrev fel. Nuuk har ca 20 000 invånare. Uppskattningsvis 2000 Nuuk-bor var ute på gatorna och demonstrerade mot Trump. Det är 10 procent av stadens befolkning. Det är som om 150 000 (!) stockholmare skulle delta i en demonstration i Stockholm. Bortåt 1 miljon i London. Osv, för att sätta i perspektiv.

Svar på tråden Varför bry oss om Danmark?