Snapchat "regler"
Ja precis, jag tolkar det som att det är att spela svårfångad. Ungarna själva säger att det handlar om att ta sig in i huvudet på personen så att man inte är en i mängden.
Tex: X skickar en snap till Y, men Y öppnar inte denna på 3 timmar trots att Y är inne på Snap. Efter 3 timmar öppnar Y meddelandet och snappar tillbaka. Nu iggar X minst lika lång tid innan svar. Och så håller det på.
Ett annat exempel är att lämna på öppnad: X skickar en snap som Y öppnar men inte svarar på, dvs lämnar på öppnad. Y väntar i många timmar med förhoppningen att X ska dubbel-snappa, men svarar timmar senare och då är X irriterad över dissen.
Alltså jag fattar inte det här. Varför gör de så? och hur bryter de denna grej och faktiskt börjar prata på riktigt?
