• Annpor

    BIM Maj 2025

    Hoppar in här igen, hängt med i flera trådar nu. Förlorade ett barn (fullt friskt) efter fullgången graviditet i fjol vintras, fick därefter ett missfall i September samma år i v10-11. Varit ganska nedslående resa i att försöka få ett levande barn. Väldigt påfrestande- men vi försöker kämpa på och tänka framåt. Fint i det fula att man delar den erfarenheten med fler här i gruppen, som på ett eller annat sätt också haft krokiga stigar till att få barn. Hoppas att 2026 är vårt år! ❤️🌈 


    BIM lista:


    2/5 - Monki19, 1a barnet
    3/5 - Lily96, 1a barnet
    6/5 - Bebispandan, 1 barnet, 7:e försöket 
    8/5 - MammaMG, 2a barnet, 6:e försöket
    8/5 - Annpor. 2a barnet, 5e försöket 
    10/5 - Kiwiii, 2a barnet, 1a försöket
    12/5 - Ardna, 2a barnet, 2a försöket
    13/5 Hoppaspånr3, 3dje barnet, 5e försöket
  • Annpor

    Ägglossning idag! Äntligen är cykeln regelbunden igen, ägglossning dag 20! Är det fler som har ägglossning i dagarna? 🤗 Håller tummarna för oss alla, speciellt för er som också gått igenom missfall, X och förluster, tänk om man vetat att vägen till en bebis kunnat bli så här krokig... Har försökt släppa stressen och tänka mer att det händer när det händer, men det är ju såååå svårt! Antar att ni är fler med dom tankarna?

    Men nu, maj månad vad jag hoppas på dig! ???? 

  • Annpor

    Trist med ett negativt test! Skickar en kram över internets värld som jag hoppas hamnar hos dig. Vet att du varit med några trådar. Hjärta

    Kan vi i tråden fortsätta försöka vara duktiga med att skriva in plus eller minus i bim listan såsom Monki91 gjort? Vet inte vad nu andra tycker men själv tycker jag att det är spännande att följa er andra men också tänker jag att det kan sprida hopp att se lite plus här och var på en lista. Vissa månader/trådar faller det lite bort. Det blir på något sätt mer svart på vitt när man ser flera plus. Hopp och tro är väl någonting vi alla behöver, kanske vi kan hjälpa varandra med just det? Solig 


     


    Monki19 skrev 2025-05-02 08:35:05 följande:
    1/5 - Rumpetrollet, 2a barnet, 13:e försöket efter 2 MA 
    2/5 - Monki19, 1a barnet. (-)
    2/5 - Elisand, 1a barnet, 8:e försöket
    2/5 - Lovve123 2a barnet, 1a försöket
    3/5 - Lily96, 1a barnet
    4/5 - Joss4n94, 1a barnet
    4/5 - Anonym4848, 2a barnet, 8e försöket efter MA
    4/5 - Anonym (Hoppaspåbebisnr3), 3:e barnet, 1:a cykel efter preventivmedel
    5/5 - 7barnsmamman87, 4e barnet, (första gemensamma) 18:e försöket
    5/5 - Sarasi, 1a barnet
    5/5 - cccarolinne, 1a barnet, 4e försöket
    6/5 - Bebispandan, 1 barnet, 7:e försöket 
    8/5 - MammaMG, 2a barnet, 6:e försöket
    8/5 - Annpor. 2a barnet, 5e försöket 
    9/5 - Valentines. 1a barnet, 3:e försöket 
    9/5 - elliibellii, 1a barnet, 10e försöket
    9/5 - Nanathalie, Försök till sladdis (barn på 8 och 12 sedan tidigare), slutat räkna försök då vi försökt över 1 år, med 1 MA i v.11. Dock tredje försöket sedan MA:t i februari.
    10/5 - Kiwiii, 2a barnet, 1a försöket
    10/5 - mitu93, 1a barnet, 16e försöket
    11/5 - Vallmo93, 1a barnet, 1a försök efter X
    11/5 - Rhea, 1a barnet, 5e försöket 
    12/5 - Ardna, 2a barnet, 2a försöket
    12/5 - jjkkll2, 3:e barnet, 4:e försöket efter MA
    13/5 - Saltakatten, 3:e barnet, 1:a försöket
    13/5 - Hoppaspånr3, 3dje barnet, 5e försöket
    14/5 - Lisisfisis, 1:a barnet, 4:e försöket
    14/5 - Ella92, 1:a barnet, 3:e försöket efter MF
    15/5 - Zozoi, 2a barnet, 18:e försöket
    15/5 - Lillrömpa 3:e barnet, 2 försöket
    16/5 - Lorem 1:a barnet, 5:e försöket sedan MA
    20/5 - Bellis9207 1a barnet, 2:e försöket 
    22/5 - mothertotwo
    22/5 - Önskan97, 1:a barnet, 7:e försöket
    23/5 - Tredje 3:e barnet, (två MA, kemisk) 
    23/5 - Längtan efter nr 3, 1a försöket
    24/5 - syren93, 2a barnet, 5:e försöket (3 missfall)
    25/5 - Juniverse, 1a barnet 6e försöket ( 1 utomkveds ) 26/5 - Siripiri, 1:a barnet, 6e försöket, (2 kem, 1mf v6 & ett X i dec)
    30/5 Hoppaspåtur. 6e barnet (11 graviditeter I bagaget, 3 MA varav 1 nu i januari, 1 utomkvedeshavandeskap,  2 "vanliga " missfall + 2 kemiska som jag inte vet om det räknas som grav)
    Vet ej - Hoppaspånr1. 1a barnet, första försöket efter MA
    31/5 - Monki19, 1a barnet. Försökt sedan juli 2024.
  • Annpor
    konstmamma skrev 2025-05-04 17:49:33 följande:

    Hade tänkt lägga in mig i listan när den startades men hade sån ångest över att aldrig få något plus på stickan så kändes hopplöst..

    Tji fick jag, plussade ett så starkt streck idag wohoo! 

    Bim 6/4♥️


    Grattis! Men lägg gärna till dig i listan nu ändå, för det kan vara den boost andra behöver på sin väg mot ett plus. Att se andras plus i bim listan - så lägg såååå gärna till sig nu ändå! Hjärta
  • Annpor

    MA. 


    Negativt cirka en vecka efter missfallet, blödde 3-4 dgr. 


    Hade ägglossning igen 8 veckor efter missfall. 


    Anonym (Hoppaspånr1) skrev 2025-05-05 16:25:16 följande:

    Ni som fått missfall och MA, men kanske främst ni som behövt göra abort pga det, när fick ni negativa tester igen? Var det efter att ni slutat blöda? Och hur lång tid tog det tills ni fick ägglossning?❤️


  • Annpor

    Äl +10 idag och negativt testa tidigt. Brösten ömmar som precis innan mens, räknar mig själv som ute och väntar in mensen återigen.

    Vet inte hur länge till man orkar kämpa på nu, att inte bli gravid igen efter förlust tar så mycket på psyket. Det påminner bara om barnet vi förlorade som vilar på kyrkogården och allt blir så väldigt påtagligt igen. 


    Tror att jag hoppar av här nu ett tag fram över. 


    Varmt lycka till er andra. ????

  • Annpor

    ? Och där var man uträknad även denna månad. Har senaste halvåret haft extremt ömma bröst och illamående innan mens. Vet någon om man kan få hjälp med det? Förstår att det har med dalande hormoner att göra. Ska ringa Spec mvc på måndag för att få hjälp och en plan kring hur vi ska gå vidare. 


    Antar att vi ses i juni tråden ????

  • Annpor
    Siripiri skrev 2025-05-10 18:33:51 följande:
    Tråkigt :(♥️
    Gällande ömmande bröst har alla tillskottet jag tagit hjälp iallafall ♥️ innan fick jag typ 7 dagar innan, nu bara lite 1-2 dagar innan mens. 
    Vad tar du för tillskott? GladHjärta
  • Annpor
    gilmoregirl99 skrev 2025-05-25 21:11:26 följande:
    Japp, negativt! fortfarande ingen mens, men är uppblåst och har varit det länge, har molande värk fortfarande och ömma bröst. Allt känns väldigt konstigt. Tänkte ringa 1177 imorgon och fråga?

    Vad är du orolig över? Förstår frustrationen/ev oro, har du några andra symtom, ex buksmärtor? Om inte skulle jag nog inte ringa 1177 utan stället avvakta. Antingen så kommer mensen - eller så gör det inte det. Att vara uppblåst och ha ömma bröst är ju inget farligt. 1177 kommer inte kunna göra nånting åt det utan kommer endast säga att du ska avvakta. Skriver verkligen detta i all välmening, hoppas jag inte uppfattas som ?dryg? på något sätt utan vil på alla sätt bara hjälpa. Är själv specialistsjuksköterska 🥰. 

  • Annpor
    mothertotwo skrev 2025-05-27 11:32:29 följande:

    Mina blodprov var bra så inget avvikande. Men har tydligen pcos, vilket gör att det är svårare att bli med barn. Men fick inget som ska behandla. Nu är mensen över tid igen med fem dagar, men den dyker väl upp så fort ägglossning inträffat. Kanske får börja ha sex varje dag om något ska hända. 


    Vi är några PCOS tjejer här. Det är svårare, men inte omöjligt. Får påminna mig själv om det emellanåt. Hoppas vi får lite plus här under sommaren ❤️
Svar på tråden BIM Maj 2025