Kan inte äta längre
Jag kan inte äta längre för allt är ju onyttigt eller farligt.
En mör och god biff? Nej! Glöm det, kött är maximalt tabu. Skadligt och dessutom skadar miljön.
Fisk då? Nej, giftig. Du kan få i dig båse dioxiner, PCB:er, PFAS och kvicksilver. Högst en gång om året.
Pannkakor med sylt och grädde då? Är du tokig. Ingen mjölmat. Pannkakor, vitt bröd, pasta, makaroner. Mjölmat är mycket olämplig. Taskigt förstås för Ukraina som exporterar så mycket av olika sädesslag. Böljande vetefält är en styggelse.
Och sylt! Jösses! Det är ju bara socker. Säkert 70 %. Absolut inget socker.
Du får gå förbi konditoridisken. Ingen sockerkaka. Och kakor. Herregud, de är ju ultraprocessade! Dödskallemärkning där. Du får gå förbi charkdisken också.
Och när du kommer fram till långväggen med mjölkprodukter så säger jag bara: halt! Mjölkprodukter är ju farliga. Möjligen lite yougurt naturell, men sedan är det stopp. Ingen snaskyougurt med jordgubbssmak! Och kvarg kan vara en riktig sockerfälla.
Osthyllan med smarrig Gorgonzola 42 % fett och hårdost 30 %? Nej, nej, nej.
Man får väl leva på kålrötter, vitkål och potatis då?
Vitkål? Det ger ju gaser i magen.
Potatis. Helvete nej, potatis är ju kolhydrater. Farligtm farligt. Har man följt debatten så inser man att potatis är rena döden. De glykoalkaloider som kan bildas i potatis heter solanin och chakonin och kan, även i små doser, leda till magont, kräkningar och diarréer.