Inlägg från: Anonym (Fattiglappen) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Fattiglappen)

    Ekonomi och familjeliv

    I början av en relation är det oftast inte så mycket krux kring ekonomi. Mitt är mitt och vise versa.

    Men hur gör man när man skaffar barn? 
    Och då tänker jag på oss inom min ekonomiska grupp som lever som låginkomsttagare. 

    Många kvinnor verkar klara sig bra, men när jag bara tittar lite löst så får jag inte ihop ekvationen. Hur lever man och inte bara överlever när man är grav/föräldraledig?

    Vem står för alla saker till barnet? Bara grejer till mamman under och efter graviditeten verkar kosta multum, bekostar ni kvinnor det själv? 

    Har ni delad, gemensam ekonomi? Eller har ni andra sätt att lösa allt på? 

    Vem köper alla babysitter? 

  • Svar på tråden Ekonomi och familjeliv
  • Anonym (Fattiglappen)
    Sahara95 skrev 2025-04-27 17:37:21 följande:

    Vad har din partner för åsikter i frågan? Det viktigaste är att båda är överens med upplägget man väljer.
    För egen del så har jag och min man gemensam ekonomi och har alltid haft, oaktat hur våra inkomster har sett ut.


    Jag har pratat om att vi behöver tänka mer vi och inte mitt om vi ska bli en familj, då det inte kommer gå med den inkomst jag kommer ha på föräldraledigheten.
    Även om han inte har en hög lön så har han betydligt bättre förutsättningar än mig ekonomiskt. Han får tex bonus till jul, en slant till semestern. Ev nått där emellan med nån tävling/pep i hälso syfte. + att han har möjligheten att ta ob jobb och massa extrapass. 
    Så han kommer få ta stöter ekonomiskt ansvar.

    Det håller han väl med om, men säger inte så mycket mer än så typ.
  • Anonym (Fattiglappen)
    Anonym (M) skrev 2025-04-27 18:15:02 följande:
    Skaffa inte barn med honom då. Om han inte förstår att han ska betala hälften så är han inget att ha. 
    Skrev aldrig att han inte tänkt betala
  • Anonym (Fattiglappen)
    PH76 skrev 2025-04-27 22:46:13 följande:
    Det är en lite konstig fråga tycker jag, alla grejerna till "mamman" är väl till barnet? Som ni har gemensamt? Vi har alltid haft delat ekonomi, i stort sett sen dag ett när vi blev tillsammans.
    Jo jag håller med, men inget jag tog förgivet skulle ingå i "barnkontot" bara för att det är min personliga åsikt. 
    För många som inte verkar tänka familj utan mer jagtänkare, så då är det inte så självklart att alla tänker så. 
  • Anonym (Fattiglappen)
    Tow2Mater skrev 2025-04-27 22:12:35 följande:
    Och så ska ju du också betala sedan när han tar föräldraledighet. Spara nu om ni kan, då det kan behovas om ni båda har låga inkomster.
    Ja det spelar ju ingen roll vem, den som jobbar får dra det ekonomiska lasset, medans den andra är hemma och tar hand om barnet tänker jag. 
Svar på tråden Ekonomi och familjeliv