• starrsky

    Gravid precis innan ivfuppstart MISSFALL

    Var med om exakt samma, blev gravid under nedregleringen på ivf men MF efter 1.5 vecka. Men vi fick börja med IVF efter nästa mens så jag är på nedreglering nu igen. Vet hur det känns med besvikelsen när man varit så nära och hunnit fira och hoppas ❤️ Beklagar 😔. Jag försöker tänka positivt att det ändå är ett kvitto på att man kan bli gravid, och bättre förutsättningar för IVF. Tycker det låter orimligt att få vänta ett år till!

    Synd att du hann slänga medicinerna, de håller ju väldigt länge och kostar ca 10-15 000 av skattemedel 😬 Hoppas du slängde hos apoteket iaf och inte hormoner i soporna 🙈

    Hoppas du får bra besked från kliniken!

  • starrsky
    Anonym (Lisa) skrev 2025-05-02 14:13:33 följande:

    Jag bor i Västernorrland så hoppas jag får börja direkt. Ja det positiva är ju att man kan bli gravid. jag Lämnade in medicinen hos apoteket , är så orolig. Läkaren är tillbaks på måndag så vet inte om jag får svar då. Jag har ju 3 barn sen tidigare med min förra partner och försöker skaffa barn nu med min nuvarande partner efter p-spruta som preventivmedel. Så jäkla typiskt att man skulle bli gravid samma månad man skulle påbörja ivf? besvikelsen sitter ju verkligen i. Av alla månader just denna månad liksom. 


    Det verkar vara inte så ovanligt att man blir gravid precis innan ivf, en vän till mig hade samma erfarenhet också! Hoppas du får svar på måndag och kan börja snart igen, oftast vill de att man ska ha haft minst en normal menstruation mellan i alla fall. 

    Får ni via regionen trots att du har barn sedan innan, eller bekostar ni själva via regionen? 

    Hoppas du hinner en omgång innan sommaren! ❤️
Svar på tråden Gravid precis innan ivfuppstart MISSFALL