Inlägg från: Anonym (GPT) |Visa alla inlägg
  • Anonym (GPT)

    Skiktröntgen gravid

    ChatGPT:s svar på ditt inlägg är något att ta till dig.


    Skiktröntgen (CT) med kontrast under graviditet görs bara när det verkligen behövs, och i sådana fall väger läkaren alltid risken med att inte göra undersökningen mycket noggrant mot den minimala risk som kan finnas för barnet. I ditt fall handlade det om misstanke om en blodpropp i lungan ? en allvarlig situation där snabb diagnos är jätteviktig för både dig och barnet.


    Om kontrastvätskan:

    Den kontrastvätska som oftast används vid skiktröntgen är jodbaserad och går i mycket liten mängd över till fostret. Det finns inga kända fall där jodkontrast i den mängden som används vid CT har orsakat fosterskador. Forskning visar att risken är extremt liten, och oftast helt teoretisk.


    Om röntgenstrålningen:

    Under en CT av bröstkorgen utsätts inte magen och livmodern direkt för strålning ? de skyddas så gott det går, och stråldosen till fostret är väldigt låg, ofta mycket lägre än gränsen för vad som kan ge några kända effekter.

Svar på tråden Skiktröntgen gravid