Inlägg från: Anonym (Ellen) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Ellen)

    Är detta normalt

    Det kan stämma att jour och beredskap inte räknas helt och hållet som arbetstid i vissa avtal. Men då ska du inte heller förväntas utföra regelbundet arbete under den tiden.

    Nu var detta transport men ta vården till exempel. Finns det moment som alltid inträffar så går det inte att lägga någon på beredskap eller jour och sen bara ersätta den tid som arbetet utförs (störning beredskap till exempel som ger övertidsersättning). Utan har man en diabetiker som ska mätas eller ges insulin 4-6ggr varje natt och det ALLTID är så eller man har någon som ska vändas varje halvtimme VARJE natt. Då är det vaken natt = fullbetalada timmar som gäller.

    Men kolla vad det står i kollektivavtalet om schemaläggning och ersättningsnivåer. Kanske bör han även gå med i facket!

  • Anonym (Ellen)
    Anonym (Fundersam_sambo) skrev 2025-05-12 19:46:56 följande:
    I detta fall är det mer att han kan sova tills telefonen ringer och ska då köra ut och ta en bil som fått någon form av problem. 
    Ok, då är det ju en störning som infaller under beredskap. Och beredskapstid ger sällan timme mot timme i arbetstid.
    Däremot ska man inte kunna ha hur mycket beredskap som helst schemalagt eftersom man i teorin skulle kunna bli utringd varje pass och mer än en gång.
    Har man haft beredskap en natt med mycket att göra - hur pigg är man att gå på sitt ordinarie pass klockan 0730 sen då?
    Vad säger hans avtal om det?
  • Anonym (Ellen)
    Anonym (Fundersam_sambo) skrev 2025-05-12 21:13:43 följande:
    Nej för han vill inte förlora jobbet.  Just nu motsvarar hans lön ca 90 kr i timmen innan skatt 
    Det kan inte ens vara avtalsenlig lön...
    Nu kan jag som sagt inte detta avtal men jag jämför med kommunal.
    I nya HÖK som kom för drygt en månad står att en 19-åring from 2026 ska ha 23638kr (143,26kr per timme) och har man yrkesförberedande gymnasieutbildning så gäller 25798kr (156,35kr per timme).
    Det är exkl semester och eventuell ob/jour/beredskap.

    Så leta upp en seriös arbetsgivare med kollektivavtal eller byt jobb tänker jag. Om det är möjligt.
Svar på tråden Är detta normalt