Inlägg från: Anonym (sen) |Visa alla inlägg
  • Anonym (sen)

    45-60-åringar hur många skadade tänder har du?

    Anonym (Tandfråga) skrev 2025-05-14 16:55:44 följande:
    45-60-åringar hur många skadade tänder har du?

    Jag begränsar frågorna till personer runt 45-60 år då man har vuxit upp med ungefär samma standard på tandvården och vi ju fick gå gratis till tandläkaren då vi växte upp.

    Jag undrar hur många rejält skadade tänder du har? Med rejält skadade menas tänder som har kronor, rotfyllningar och implantat.

    Är det pga otur, olyckor eller förmodat dålig tandvård hos tandläkaren då du växte upp? Eller har du rent utav själv totalt misskött tänderna?

    Skriv gärna i kommentarerna vad som har hänt dina tänder också.


    En, det är en framtand som fick rotfyllas, pga tanden dog efter ett fall mot munnen, alltså en olycka.

    I övrigt har jag inga hål, aldrig haft. Brukar ha lite tandsten när jag går till tandläkaren, men det har minskat rejält sen jag bytte till eltandborste för 10-15 år sedan. 

    Har också tagit bort en visdomstand, och ev måste en till visdomstand tas bort. 

    Jag är 50 år.

    Min man är 55 år och har liksom jag inga hål och bara ytterst lite tandsten och liknande. 
Svar på tråden 45-60-åringar hur många skadade tänder har du?