Inlägg från: Anonym (Allergiker) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Allergiker)

    Varför tror hundägare att hundar är okej överallt?

    Jag var hos tandläkaren idag. Döm om min förvåning när det satt ett barn med en hund i väntrummet. Hunden satt på mattan på golvet. Jag som är allergisk fick flytta mig. 


    När vi kom in frågade vi tandläkaren som sa att det inte var ok. Då hade personen lämnat. 


    Alltså, hur kommer man på tanken att ta med en hund in i ett väntrum hos en vårdinrättning? Har folk helt tappat kompassvattnet?

  • Svar på tråden Varför tror hundägare att hundar är okej överallt?
  • Anonym (Allergiker)
    Lynx123 skrev 2025-05-17 15:54:36 följande:

    Det var en hundägare och inte alla - var snäll och dra inte folk över en kam på det sättet. Tandläkaren hade nog satt ut en skylt om det hände ofta. Hoppas att det gick bra hos käftis ändå - trots att du fick flytta på dig. 😉


    När vi gilc därifrån satt två flickor i ridkläder i soffan, så särskilt unikt är det nog inte där vi bor (Östermalm i Stockholm).
  • Anonym (Allergiker)
    Anonym (.) skrev 2025-05-17 16:31:44 följande:

    Kan hålla med om att det kanske var lite märkligt att ta med en hund till tandläkaren just. Men sen anser jag att man inte kan/ska anpassa en värld efter allergiker.. 


    Tandläkaren ska väl ändå alla ha möjlighet att besöka ändå? Hundar har väldigt sällan ärenden hos Folktandvården. 
  • Anonym (Allergiker)
    Anonym (Anonym) skrev 2025-05-17 16:26:42 följande:

    Förstår din frustration,.men tror inden här situationen kanske barnet är tandläkar rädd och behöver en "trygghet" med sig för att gå dit. Såklart inte okej att ta med djur överallt när det finns folk som är allergiska, men kanske vissa fall finns det undantag


    Barnet var inte patient. Det var föräldern som var patienten. Barnet väntade bara i väntrummet. 


    Anonym (ABC) skrev 2025-05-17 16:44:25 följande:

    Ledarhund kanske..


    Ledarhundar ska väl vara märkta? Mig veterligen är små knähundar sällan ledarhundar heller. 

  • Anonym (Allergiker)
    Anonym (Eli) skrev 2025-05-17 17:54:51 följande:
    Hur gammalt var barnet uppskattningsvis? Låter märkligt att barn och hund måste följa förälder till tandläkaren, och om barnet är stort nog att klara sig självt, varför ska det då sitta i väntrummet? Hade väl varit roligare för både barnet och hunden att få vara ute och promenera istället. Men men, jag vet ju inte hur de tänkte.
    Anonym (Eli) skrev 2025-05-17 17:54:51 följande:
    Hur gammalt var barnet uppskattningsvis? Låter märkligt att barn och hund måste följa förälder till tandläkaren, och om barnet är stort nog att klara sig självt, varför ska det då sitta i väntrummet? Hade väl varit roligare för både barnet och hunden att få vara ute och promenera istället. Men men, jag vet ju inte hur de tänkte.

    Barnet var äldre än min nioåring som var med. Kring elva kanske. Mitt barn hade absolut klarat av att hänga utanför en stund, inte minst med en telefon (som det här barnet hade)
  • Anonym (Allergiker)
    Anonym skrev 2025-05-17 17:32:01 följande:

    Du ska mejla eller ringa till ledningen för vårdcentralen och berätta att det fanns en hund i väntrummet samt dag och tid.
    Det är inte tillåtet att ta med husdjur till väntrummet och det är personalen på plats som ska ta ansvar.


    Det var klokt inspel. Det ska jag så klart göra!
  • Anonym (Allergiker)
    Anonym (.) skrev 2025-05-17 19:08:09 följande:
    Läste du inte vad jag skrev innan du svarade? Jag skrev att jag tyckte det var konstigt att ta med huden till tandläkaren. 
    Du konstaterade också att världen inte kan anpassas till allergiker vilket blir lite märkligt i sammanhanget. Också allergiker måste kunna gå till tandläkaren. Om hundar är på restauranger, eller andra icke nödvändiga institutioner säger jag ingenting. 
Svar på tråden Varför tror hundägare att hundar är okej överallt?