Inlägg från: Malinka85 |Visa alla inlägg
  • Malinka85

    Min far gick bort hastigt och onödigt

    Hej,

    Min far gick bort väldigt nyligen. Det var en hastig bortgång, akut hjärtattack. Han hade inga hjärtsjukdomar innan så ingen av oss i familjen tänkte tanken på att hans symptom kunde bero på det. Jag är ändå 40 år gammal och är inte påläst kring den sjukdom som drabbar flest och är den sjukdom de flesta faktiskt dör av. Jag känner så mycket skam och skuld och detta genomsyrar hela mitt fortsätta liv. Jag hade önskat att han bara tog tag i det hela på egen hand och bara åkte in till akuten istället för att kämpa med att få hjälp och vägledning via en vårdcentral som inte tog hans symptom på allvar, inte en enda gång trots han hade varit i kontakt med de i två veckors tid och bett om hjälp. 

    Jag känner att mitt liv är över, jag orkar inte mer, han var ju min bästa vän och jag agerade inte mer. Hur kunde jag inte agerat mer, jag vet ju hur sjukvården är här nuförtiden, lite som lotteri..

  • Svar på tråden Min far gick bort hastigt och onödigt
  • Malinka85
    Anonym (Bekla­gar) 

    Åh vad tufft att han blev senil och dessutom bröt nacken! 
    Det blir ingen värdighet i det tyvärr alls.. Jag beklagar. :(

    Jag önskade mig att han på ett sätt hade dock blivit sjuk, hellre, än att han skulle dö så abrupt. Pappa förstod inte att det var hjärtat eftersom de nyligen hade gjort EKG och allt sett bra ut. Jag förstod ju heller inte att det kunde vara hjärtat pga. att ett EKG nyligen gjorts. Men nu i efterhand när jag börjat läsa på om hjärt-och kärlsjukdomar har jag förstått att EKG inte är så pålitligt tydligen... Jag dör inombords, jag känner sådan skuld.
  • Malinka85

    Anonym (Också drabba­d)

    Tack. 

    Oj det hade jag ingen aning om! Jag trodde nu i efterhand att troponin är det han hade behövt kollat upp. Bra att veta, särskilt nu när jag läst att hjärtproblem är 50% risk att vara genetiskt. Behöver kolla upp mig själv. 

    Ja, grejen är att min far inte ignorerade problemet, men han hakade upp sig på att åka endast till vårdcentralen, och de sa aldrig åt honom att åka och kolla upp det vidare via ett större sjukhus där de även tar blodprover gällande hjärtat osv. Så han trodde det var pollen och dylikt eftersom läkaren tutat i han det. Han verkade ha noll koll på att det faktiskt kunde vara hjärtat, inte jag heller. Det känns som att jag vaknat efter att ha levt under en sten hela mitt liv när det väl kom mig så nära inpå vad hjärtproblem faktiskt innebär och vilka diffusa symptom det har. Dessutom visade det verkligen sjukvårdens ignoranta sida vid så farlig och akut sjukdom.. Jag vet hur sjukvården är och det är däri mitt klandrande framförallt gentemot mig själv brinner just nu, sjukvården är som ett lotteri... ambulans kom alldeles försent hem till han osv.. allt var bara så fel på så många plan. Vart var jag i det hela?

Svar på tråden Min far gick bort hastigt och onödigt