Inlägg från: Anonym (Dolme) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Dolme)

    Är jag dum?

    Jesper f skrev 2025-06-02 12:54:28 följande:

    Jag personligen - det skulle bero på omständigheterna och vad som faktiskt hänt innan jag tar 100% ställning. Men ja, jag anser att det finns "straff" som inte kan gå över, bara för att juridiken anser att det är avtjänat straff. Det finns någonstans också en moralisk och etisk bit av ett brott, och detta är utan tvekan extra allvarligt. 

    Absolut, jag skulle vara beredd att lyssna på förklaringen, men jag skulle samtidigt försöka ta reda på så mycket oberoende fakta jag kommer över, tex begära ut och läsa domen.

    Ingen annan kan "övertala" en om vad man faktiskt tycker, och jag kan heller inte tycka att det är något man ska behöva övermotivera när det kommer till denna typen av brott.  Det är inte du som gjort något fel.

    Sen skiljer det givetvis mellan kulturer och bakgrunder hur man ser på saker i sig - förstås - men det handlar också om att respektera DIN åsikt i det hela - även om du givetvis inte kan styra andras. 

    Jag skulle känna mig ganska obekväm i situationen i sin helhet, men ja. Det är väll lite så jag skulle tänka och agera kring situationen.  


    Ja, vissa brott får man bära med sig i livet medan andra kan suddas ut med tiden.
    Han kanske lekte Dumpen och delade barnporr till gäddan.
    Kan också vara så att han blir kåta av barn.
    Läs domen. 
  • Anonym (Dolme)
    Anonym (Quinny) skrev 2025-06-04 10:22:17 följande:

    Du har läst domen. Du har pratat med honom. Antar jag. Men?. Pedofiler ör sjukt manipulativa. Möjligt att han slank dit med tanke på vad han även tittat på. Ok frivårdens program men har han sökt vård själv? Det är också avgörande. Frivårdens var han tvingad till. Han behöver söka för sin psykiska ohälsa. Inget annat är vettigt. Nu är det inte du som ska leva med honom. Hon får ta sitt ansvar för det. Du ska däremot aldrig någonsin lämna ditt barn ensam med honom. Vad än han säger. 


    Så är det. Är hennes liv och hennes beslut att gifta sig med denna man.

    För många är vissa saker bara ett enda stort no-no och dit kan höra barnponografibrott, mord, storskaliga bedrägerier + mer.

    Men andra kan ha överseende med den andres bagage.
  • Anonym (Dolme)

    Det är din syster som ska gifta sig och det är hennes beslut, inget du kan påverka. Då får hitta ett sätt att förhålla dig till det

  • Anonym (Dolme)
    Anonym (R) skrev 2025-06-04 22:03:59 följande:
    Jag hade aldrig någonsin låtit mina barn komma nära den mannen. Jag förstår inte din svägerska överhuvudtaget faktiskt.. framförallt inte då hon har barn... 
    Om han hade varit dömd för sexköp eller att ha blottat sig skulle det fortfarande vara no-no?
  • Anonym (Dolme)
    Anonym (SA) skrev 2025-06-05 00:19:45 följande:

    Och vad är systern för människa då, undrar man???? Finns absolut inget förmildrande i den historien! Han har haft och delat ren och skär barnporr, that's it! Skulle du någonsin lita på den mannen i närheten av dina barn?? Kanske dessutom med en mobil i näven??

    Däremot finns det faktiskt sjuka fall: En gammal klasskompis upptäckte blåsor och sår i ljumsken på sin 2-åring och tog några bilder och skickade till mamman (som är sjulsköterska och de levde inte ihop) och frågade typ "Har du sett det här??? Vad tycker du jag ska göra????". Han åkte dit för innehav och spridning och även hon var illa ute ett tag.

    Här finns det dock inga tvivel! Det är verkligen bar pornografi det handlat om. Om han så legat på dödsbädden så är det jävligt vidrigt att söka, ha och sprida sånt!


    Vem anmälde bilderna om de skickades mellan föräldrarna?
Svar på tråden Är jag dum?