Att måsta försvara sig..
Hur sunt är ett förhållande egentligen när man måste försvara sig för att man är trött och vill gå o lägga sig när klockan är typ 22:30?
Jag är så innerligt trött på att hela tiden få höra att man är sur, otrevlig etc etc när man t.ex endast vill se ett avsnitt på en serie man kollar på, för att man är trött.
Då man lever ett samboförhållande och har barn som vaknar TIDIGT emellan, och man är ensam om att kliva upp typ vid 4-5 snåret, så kanske man är trött på kvällen.
Jag har funderat på att skaffa eget där jag kan få styra över tiden själv utan att behöva försvara mig och få skit tillbaka för att man är tråkig, sur, otrevlig osv bara för att man vill ta vara på sina sömntimmar när man kan för att orka med livet.
Ju mer jag skriver, ju mer övertygad är jag att jag behöver göra något... eller är jag bara överdrivet känslig?
Men du skriver att du är "behöver försvara dig och får skit för att du är tråkig, sur och otrevlig". Och ja det fattar du väl att det inte är ok att vara sur och otrevlig hela tiden.
Trött är en sak men man måste inte vara sur och otrevlig för det.
Eller missuppfattar jag ditt inlägg? För alla andra verkar heja på dig här i tråden.