Tidigt missfall
Jag fick en blödning på BIM, trodde först det var mensen men då jag tog ett test visade det positivt. ställde då in mig på ett tidigt missfall.
blödningen, som var mindre än en vanlig mens blandat med bruna flygningar höll i sig lite längre än vad en vanlig mens skulle göra.
nu tre veckor senare har jag fortfarande ömma bröst, molar av och till kring livmodern och graviditetstesten är fortfarande väldigt starka.
jag ska höra av mig till gyn i veckan, men tills dess undrar jag om någon varit med om att testa positivt och ha graviditetssymtom trots att missfallet misstänks ha kommit så tidigt som i samband med att mensen skulle komma?
borde ju gå snabbare för HCG att försvinna ur kroppen om graviditeten varit så kortvarig? Eller kan det fortfarande dröja flera veckor för HCG att försvinna helt trots att missfallet skett i typ v.4?