Mrs Moneybags skrev 2025-06-16 17:16:16 följande:
Lite intressant är det väl ändå att vända på det och fundera på om man är en tillräckligt bra förälder till sitt barn istället för att fundera på om ens barns kön är tillräckligt kul för en själv som mamma.
Undrar ofta över vad exakt hos en flicka/pojke som skulle vara så mycket roligare. Vad exakt är det man saknar? Det kan ju tala mer om hur man som förälder väljer att inte göra vissa aktiviteter med sina barn bara pga kön. För det finns väl inget man inte kan göra med en son/dotter i fråga om aktiviteter och skoj, samtalsämnen eller så?
Att klassa pojkar eller flickor som likadana utifrån sitt kön blir ganska begränsande för både barn och förälder. Jag brukar tänka att även om man har tio söner så är de ändå tio olika personligheter med olika intressen och behov.
Eftersom det är "fulare" att vara farmor än mormor är det många som vill ha döttrar just av den anledningen. De är rädda att inte få vara involverade i framtida eventuella barnbarn.
Sen känner en del att de inte kommer lika nära sina söner som sina döttrar, att sönerna har mer gemensamt med sin pappa
Andra drömmer om mysiga shoppingturer, spa-dagar etc som pojkarna kanske inte är intresserade av.
När jag var gravid med mina pojkar var jag helt säker på att det låg två flickor i magen. Jag var så säker att vi inte ens tänkte på pojknamn. På ett av de sena ultraljudet frågade barnmorskan om vi ville veta kön. Vi sa ok bara för att få känslan bekräftad. Istället hade vi helt fel. Det påverkade absolut inget mer än att vi behövde hitta nya namn. För någon annan hade det kunnat kännas som en katastrof just pga dessa förväntningar man kan ha.