Anonym (Mat_mat_och_mat) skrev 2025-12-23 15:35:40 följande:
Många har hund som en "integritetsförlängare" eller för att ge sken av att ha en hund som vakar över sina ägare. Många är rädda för att gå ut sent på kvällen, men med en hund har de en "ursäkt" som för omgivningen ser helt "legitim" ut. Men vet inte hur många gånger jag sett ägare till en hund låtit den skita ute i parker och skogsdungar/ stigar och vägar där folk ska gå utan att plocka upp efter dem. Sådant gör mig så förbannad, då det är sådan brist på respekt för andra människor. Folk ska inte behöva gå och trampa i hundskit.
Sen irriterar jag mig på hundägare som menar att alla som hunden skäller på är "suspekta typer" för att hundar "känner av sådant". Säg det till en lättstött person och hundägaren kan åka på en propp.
Tänk vad skönt det vore att "go bananas" och skälla ut hundägare som har sådana hundar och skylla på att de är suspekta typer och att det är något man känner på sig. 😄