Inlägg från: Anonym (Allis) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Allis)

    Ranting and raving

    Vare sig man bara är tafatt, utmattad eller deppig så är det lättare att göra samma syssla hela tiden än att försöka dela på en massa saker.

    Så bestäm att hon alltid tar disken då om du lagar mat, eller att hon sköter all tvätt, eller nåt.

    Då blir det svårare att bara sitta i soffan för då blir ni utan kläder eller har inga rena tallrikar.

  • Anonym (Allis)
    Anonym (Va) skrev 2025-06-25 19:28:07 följande:

    Du har en 3 åring men är för gammal för att återvända till arbetslivet. Hur fan tänkte du där? 


    Skaffar man sig en yngre kvinna som vill ha barn kan det väl bli så?
  • Anonym (Allis)
    Tow2Mater skrev 2025-06-25 19:46:08 följande:
    Tror dock det är två mammor i detta fall. Vem är den yngre?
    Det har du så klart rätt i, min hjärna läste för stereotypt.

    Om man vill ha en chans på barn och inte har haft det innan så kan det bli barn när som helst i livet, den driften är ju så stark hos många.

    Men TS håller glasklart på att gå i väggen- sömnproblem, tårar dagligen, förvirrad, glömsk. När minnet försvinner och man en dag svänger åt fel håll på väg hem från mataffärn då är det inte många veckor kvar till kraschen.

    TS, du måste lasta av detta hos en läkare tror jag. Troligen blir du kortidssjukskriven för att undvika en längre sjukskrivning om en relativt kort stund, och då måste väl ändå din partner vakna upp och ta dig på allvar?
Svar på tråden Ranting and raving