Tidigt i Klimakteriet, frågor
Läkaren på gyn har trott sen ett år tillbaka att jag är på g in i tidigt klimakterie, och jag är 35 år, så hon sa det är för tidig och att då måste dem hjälpa mig om det blir så. Men så har mensen inte kommit alls denna månaden (och strulat sen då lite mer än 1.5 år tillbaka genom att minska hela tiden och ändrat antalet dagar, fler små blödningar då och då). Jag tog ett sånt test för kolla klimakteriet och det blev ju positivt direkt.
Har ju fler besvär då givetvis men mina frågor rör mest detta.
Någon som varit med om samma och kan berätta vad man gör åt det? Jag läste om hormoner mm. Men rent praktiskt när slutade din mens, och kom den tillbaka då och då eller genom att tillföra hormoner hur blev det ?
Måste jag göra något åt det ? Vi har blodpropp risk i familjen så vet det blir struligt. Men vill inte gå runt och vara rädd för att få mens närsom heller. Hur har ni andra gjort? Är det farligt att komma så tidigt in i det? Och hur pålitliga är dessa tester? Har kontaktat vården så får se men vill ha personliga svar tänker jag. Hoppas någon vill svara. :)