Dejta en överviktig
Jag har ett dilemma. Ligger med en man och det funkar väldigt bra men nu börjar han prata om att börja träffas vanligt också. Jag känner honom inte alls men han verkar mysig snäll och fin. Grejen är att han är överviktig och jag har väldigt svårt för det om det ska bli mer än en kk. Om det blir seriösa känslor oss emellan då är det inte så kul om han är potentiellt livsfarligt fet att oroa sig för. Dessutom får jag väl erkänna att attraktionsmässigt så kommer det nog inte funka för mig om han skulle öka ännu mer i vikt. Han verkar själv inte bry sig om att han är väldigt överviktig.
Och han har själv påtalat att han har en preferens för smala? Och alltid berömmer min kropp. Är inte det lite lustigt? Och varför gör han då inget åt sin egen vikt?
Jag vill inte såra honom. Finns det något bra sätt att hantera det här eller ta upp med honom eller borde jag bara tacka nej till att dejta honom seriöst?