• Elisand
    Aisof skrev 2025-08-01 20:18:48 följande:
    Undrar också hur tidigt man kan testa, var köpte du ditt tidiga test? 
    Ja, vi är ju troligtvis på samma äl-dag!! (Eller nära i kring) Jag köpte mitt från Kronans apotek förra cykeln men hann inte testa med det för när jag kissade för att göra det så märkte jag att jag fått mens. Annars har jag använt från graviditetskollen och nu har jag beställt flera från babyplan som är på väg. Man KAN få positivt på äl+7 med det men det beror ju på när ägget implanteras vilket det gör mellan äl+6-10 som jag förstått så är ju väldigt individuellt. Första cyklerna testade jag från äl+7 men nu på senaste har jag knappt testat något utan inväntat mens för jag har varit så besviken av att bara se negativa test hela tiden. Men nu känner jag lite mer taggning och har en känsla av att jag kanske faktiskt är gravid (men det får jag ju nästan varje gång så behöver inte betyda något..). Så många som skriver här och i fb-grupper att de plussat runt äl+8-10. Tror jag kommer testa ändå på söndag och hoppas att det är äl+9 så det iaf finns en liten chans att plussa. 
  • Elisand

    Jag tror jag väntar ändå efter lite samrådande med min man nu haha, för jag blir ju så besviken om det är negativt och min lutealfas är bara 10-11 dagar så jag vet ju ganska snabbt om mensen är sen. Så väntar till äl+12 jag med, så får vi följas åt 😍 Det är mest en känsla inom mig men mådde illa i morse och sen att min temp fortfarande stiger och den har aldrig varit såhär hög i jämförelse med under och före äl förut. Jag tyckte jag kände som ett litet hugg igår i livmodern också men kan ju vara inbillning 😅

    Åh hoppas det är symtom på att du är gravid! Är det första försöket? 


    Aisof skrev 2025-08-01 21:23:08 följande:
    Ja! Ser att du har BIM 6/8, så du kan nog testa tidigare än mig ☺️ jag brukar få ÄL på dag 12, så kanske därför jag har BIM senare än dig. Såg bilden du la upp på procents chans till positivt test, tror jag får vänta till ÄL+12 vilket blir på onsdag! Jag vet alltför väl hur ledsen och besviken man blir av de negativa testen.. ändå är det så svårt att låta bli!

    Vad roligt att du har en känsla av att du är gravid, jag håller verkligen tummarna för dig 🥰 har du några symtom, eller är det bara något du känner inom dig? för mig känns det som att ägget fäste igår eller idag med tanke på molvärken, men man har ju inbillat sig tidigare så vet inte riktigt vad jag ska tro.. väntan är lång!
  • Elisand

    oj, läste ju igen nu att du vet hur det känns med negativa test, så då är det ju verkligen inte första försöket! Ursäkta min villiga semesterhjärna ❤️❤️ Kram! Det är tufft att vara i denna karusell ibland.


    Elisand skrev 2025-08-01 21:29:42 följande:

    Jag tror jag väntar ändå efter lite samrådande med min man nu haha, för jag blir ju så besviken om det är negativt och min lutealfas är bara 10-11 dagar så jag vet ju ganska snabbt om mensen är sen. Så väntar till äl+12 jag med, så får vi följas åt 😍 Det är mest en känsla inom mig men mådde illa i morse och sen att min temp fortfarande stiger och den har aldrig varit såhär hög i jämförelse med under och före äl förut. Jag tyckte jag kände som ett litet hugg igår i livmodern också men kan ju vara inbillning 😅

    Åh hoppas det är symtom på att du är gravid! Är det första försöket? 


  • Elisand

    Åh, ja men då håller jag verkligen extra tummar för er❤️ Låter ju som att du preppat ordentligt! Jag ska nog börja kolla lite mer på naturmedel om det inte funkar denna gång. Om det inte funkar denna gång så ska vi också ställa oss i kö för fertilitetsutredning då det gått mer än ett år sen vi började försöka❤️


    Aisof skrev 2025-08-01 21:41:26 följande:
    Ingen fara alls, jag förstår precis 🥰 På ett sätt är det faktiskt första försöket, för jag har en ny partner och det är vårt första försök ☺️ Har verkligen gått all in med naturliga hjälpmedel denna gång med rosenrot, coq10, olika örter och massa annat. Har efter ÄL också tagit naturligt progesteron och ?babyklister? (fructus femina), tänkte att jag får bara testa allt jag kan!

    Ja, vi får följas åt ❤️ hoppas vi klarar att hålla oss till på onsdag haha! Spännande med din temperatur, det verkar ju lovande. Har inte börjat tempa, får kanske börja med det om det inte blir något denna månad.
  • Elisand

    Tack för din omtanke❤️ Har tänkt på dig och hoppats allt går bra i graviditeten 🙏🏼 


    Anonym (Ardna) skrev 2025-08-02 08:42:38 följande:
    Följer tråden för att hoppas få se er jag följde under våren få era plus 🤞🙏 
    Måste bara säga att innan du överväger naturläkemedel, om det skulle bli att ni behöver gå vidare med ivf så vet inte läkarna hur naturläkemedel påverkar medicineringen av hormoner inför äggplock. Det finns inte heller något stöd i forskningen för att naturläkemedel ökar fertiliteten. Såklart gör alla som de vill, men det är inte bara fördelar att ta naturläkemedel.

    Håller alla tummar att ert bfp snart är här 🙏❤️
  • Elisand

    Håller tummarna för att ägglossningen kommer tydligt och att ni får till bra chans till försök 🙏🏻 


    Rumpetrollet skrev 2025-08-02 14:14:43 följande:

    3 veckor efter avbrytandet idag och första blanka graviditetstestet. Så då är det bara att invänta ägglossning som jag faktiskt tror är på g redan. 
    I all annan misär så är jag i alla fall tacksam att min kropp har ställt om sig snabbt efter alla missfall och avbrytanden även om de varit i andra trimestern alla tre. Man får vara tacksam för det lilla. Förstår att det inte är så för alla. 


  • Elisand

    Åh, hoppas och håller tummarna extra hårt att det var ägglossningen som kom!! 🙏🏼 


    mothertotwo skrev 2025-08-02 14:16:13 följande:


    Kan det vara min tur nu med att ägglossa??🙏 
    Jag saknar min mens 😅 Nu på dag 104 hoppas jag verkligen min kropp ställt om. I måndags fick jag ont i nedre delen av magen (kändes som urinvägsinfektion). Jag tyckte också att jag var mer kissnödig och var så sugen på min parter så fort jag såg honom. 😂😂 Detta har pågått nu i några dagar. I morse vaknade jag utan smärta, jag var inte ens kissig när jag vaknade och kände att suget på sex var minskat.(annars har jag tänkt på sex ganska mycket)😂 Tempen åkte upp idag, efter att ha lekt berg -och dalbana med mig under en längre tid som ni ser. Tröttnade också ett tag och sen tog upp det igen för min inre känsla sa till mig att börja igen. 🙏🙈 och ja...med tanken på sugen så var det att försöka få till det med sambon så mycket det gått men just i natt fick vi in en som ville sova mellan mamma och pappa. 😂  Nu är jag taggad på att få se vad morgon dagens temp säger och om den stannar där uppe omkring 37 grader.
  • Elisand

    Ja, det var galet vad många plus det blev då!! Nu är vi väl än så länge lite färre i den här tråden men hoppas det blir ett plusregn också i augusti ❤️ Kan verkligen föreställa mig att det känns segt att det tar så lång tid!!


    mothertotwo skrev 2025-08-02 14:37:09 följande:
    🙏🙏🙏 Jag hoppas verkligen, så spännande och få se om två veckors tid om det kommer mens eller vad.😂 Men var det ägglossning så som igår kan det även ha blivit annat hihi. Men vill inte hoppas för mycket, utan väntar fortfarande på min tid till gyn. Hemskt vad lång tid det ska ta. Hoppas min kropp har ställt om på naturligt sätt. Har bara försökt stänga av alla tankar kring det och bara försökt njuta av sommaren med min familj. Men juni månad var en fantastisk månad för många.  Hoppas innerligt att det går bra för alla som plussade då. ❤️️
  • Elisand

    Är på besök några dagar där det finns spabad, tror ni det påverkar att bada? Äl+7-9 idag.. Tempen dök litegrann i morse men fortfarande över coverline. Inte testat ännu. 

  • Elisand

    Kram, är jobbigt att vara i ovisshet ❤️


    Granen123 skrev 2025-08-03 10:31:04 följande:


    Mina gravtester tagna igår och idag. Igår hade jag rosa flyttningar och idag mörkbruna flyttningar så här långt? ställer in mig på ett missfall. Men har aldrig fått ett missfall tidigare så det är svårt att veta vad jag har att förvänta mig närmaste dygnet. 😢
  • Elisand

    Beklagar att du behöver gå igenom detta! Det låter så oerhört tufft. Varma kramar❤️


    Granen123 skrev 2025-08-04 18:56:04 följande:

    Det enda lilla hopp och känsla som jag hade med denna graviditet hela tiden var att det var en sen implantation som skedde i mitt fall. Att implantationen skedde precis innan ?mensen/blödningen? kom.

    Om jag förstått det hela rätt så börjar hcg produceras först när implantationen skett? inte när man hade själva ägglossningen? I mitt huvud hade jag isåfall implantationen så sent som 21-22 juli och det skulle isåfall göra att jag är på ?14-16 dagar sedan hcg började produceras, om det nu börjar produceras vid implantationen. 


    Men det är bara en tanke som slagit mig. Isåfall är jag ju extremt tidigt i graviditeten och kanske omöjligt att se något redan. Men då ska jag ha haft en väldigt sen implantation också. Men det kanske bara är önsketänkande även om tanken funnits med mig långt innan jag fick svaret på dagens hcg. Men på onsdag får jag veta ifall det har fördubblats, och kanske ett ev nytt ultraljud också på torsdag sa dem.  


    Lika bra att jag ställer in mig på ett X. Det är verkligen svårt att tänka på annat just nu? ska försöka hålla mig sysselsatt tills vidare. Och försöka ställa in hjärnan på att det är ett utomkvedshavandeskap.  


  • Elisand

    Börjar få riktig ångest inför bim som är imorgon. Är på äl+10-11 idag och lutealfasen är 10-11 dagar för mig så det kan bli mens idag eller imorgon. Jag har aldrig haft en sån här temp-kurva förut så jag blev verkligen hoppfull men nu har tempen börjat sjunka igen så allt hopp är bortblåst känns det som. Vet inte hur jag ska tackla alla känslor som kommer komma när mensen dyker upp. Och jag ska träffa några gamla klasskompisar om några dagar där flera är höggravida och vi har inte setts på flera år = naturligt att vi kommer prata säkert ganska mycket om deras graviditeter. Känner bara att jag inte orkar just nu, det gör för ont att få hoppet krossat varenda eviga cykel. :?( 

  • Elisand

    Jag hoppas det❤️ Skönt att inte va helt ensam om att känna såhär även om jag inte önskar det på NÅGON❤️ Jag tror jag kommer vänta till torsdag minst om mensen inte dykt upp innan dess med att testa. Men vi får se. Känner lite mensvärk typ nu så det kanske kommer under dagen.


    Aisof skrev 2025-08-05 10:35:23 följande:

    Jag förstår verkligen din ångest ❤️ Jag drar mig från att testa, för jag orkar inte se de där negativa testen mer. Det krossar verkligen hoppet. 


    Men så vet jag också att hoppet smyger sig tillbaka igen till oss, och det kommer göra att vi orkar kämpa på tills vi får vår bebis. Men det är verkligen inte lätt ❤️


  • Elisand

    Åh jag vet inte vad jag ska tro. Jag känner mig verkligen gravid nu haha 😂 Igår kväll blev jag plötsligt jätteillamående och fick springa till toan och spy. Mådde annars prima, så inte sjuk. Ingen annan reagerade på middagen vi åt eller något. Min temp fortfarande hög. När jag satte in den i morse i Fertility Friend ändrade appen troligen ägglossning med två dagar fram (samma som premom appen tror på cd16) vilket gör att jag är på äl+10 idag. Igår och idag har jag hela dagarna haft känningar i livmodern, men ingen mens. Ont i brösten idag också. Så jag tog ett test ändå, testa-tidigt, men väldigt negativt. Om jag vore äl+12 som jag ändå trodde först så skulle det ju kännas uträknat men äl+10 KAN väl ändå visa negativt fast man är gravid?? Det enda som är konstigt är att jag ju har symtom isf fast det visar negativt och det känns lite konstigt. Troligtvis kommer väl mensen imorgon eller på fredag då, men detta får ändå upp mitt hopp lite. Kanske helt förgäves menmen..

  • Elisand

    grattis, vad kul ❤️ håller tummarna att fröet stannar och växer sig stark❤️


    snyfslan skrev 2025-08-06 17:08:05 följande:

    BIM idag och otroligt nog ett svagt plus 🥳 Så så glad att vi lyckades bli gravida 😀 Nu får vi se om det håller sig kvar...


  • Elisand

    Fick mens ikväll.. Trodde verkligen på denna cykel för allt kändes rätt och annorlunda från tidigare. Men nya tag, känner mig ändå hoppfull konstigt nog. Försöker vara positiv. Vi sa att i september hör vi av oss om fertilitetsutredning så vi hinner med ett försök till. Men bim blir i början på september så jag tror jag startar en ny tråd om det inte redan finns en att hoppa in i.


    Håller tummarna för er alla och hänger kvar ett tag ändå och ser hur det går för er❤️


    1/8 Lorainz


    3/8 lovve123 ➖


    5/8 Juliflicka ➖
    5/8 Annpor ➖
    6/8 hemliganatta ➕
    6/8 Elisand ➖ 
    6/8 snyfslan 
    8/8 Lorem ➕
    9/8 Användare95
    10/8 Skorpan
    11/8 Hejasommaren
    11/8 Miniblomma
    11/8 Aisof
    13/8 Valkyrian
    14/8 estersigne
    15/8 Tredje
    15/8 Mothertotwo
    16/8 Neksta
    17/8 am2221
    18/8 En som längtar
    19/8 granen12
    22/8 Sarasi
    22/8<chrome_annotation role="link" style="border-bottom-width: 1px; border-bottom-style: dotted; pointer-events: none; border-bottom-color: rgb(0, 0, 0);">Lunyum
    <chrome_annotation role="link" style="border-bottom-width: 1px; border-bottom-style: dotted; pointer-events: none; border-bottom-color: rgb(0, 0, 0);">23/8 Vallmo93
  • Elisand

    oj, bim listan blev konstig. Försöker igen!


    1/8 Lorainz



    3/8 lovve123 ➖
    5/8 Juliflicka ➖
    5/8 Annpor ➖
    6/8 hemliganatta ➕
    6/8 Elisand ➖ 
    6/8 snyfslan 
    8/8 Lorem ➕
    9/8 Användare95
    10/8 Skorpan
    11/8 Hejasommaren
    11/8 Miniblomma
    11/8 Aisof
    13/8 Valkyrian
    14/8 estersigne
    15/8 Tredje
    15/8 Mothertotwo
    16/8 Neksta
    17/8 am2221
    18/8 En som längtar
    19/8 granen12
    22/8 Sarasi
    22/8<chrome_annotation role="link" style="border-bottom-width: 1px; border-bottom-style: dotted; pointer-events: none; border-bottom-color: rgb(0, 0, 0);">Lunyum
    <chrome_annotation role="link" style="border-bottom-width: 1px; border-bottom-style: dotted; pointer-events: none; border-bottom-color: rgb(0, 0, 0);">23/8 Vallmo93
  • Elisand

    Jag skulle tolka det som att ägglossningen varit, tycker det syns tydligt!


    mothertotwo skrev 2025-08-10 19:18:53 följande:


    Är lite kluven när det gäller temp kurvan. Tror ni ägglossningen har skett? Tempen är ju t.o.m.hackig över CL men det är samma tid och den är fortfarande över och just idag höjdes den igen. 
Svar på tråden BIM Augusti 2025