Inlägg från: Anonym (Juno) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Juno)

    Semesterdrickande

    Tycker det är lite intressant hur besatta folk på det här forumet är av alkohol, och då är det ju främst personer som inte dricker själva. Varför är det en så vansinnigt stor grej för er vad andra gör?

    Väldigt många kan dricka nåt glas extra på semestern utan att någonsin bli dyngrak eller börja köra rattfull.Varför ska det bli stora diskussioner varje år kring sommarsemestern och jul om hur alla som vill dricka nåt annat än blandsaft är missbrukare..?

  • Anonym (Juno)
    Maggena skrev 2025-07-07 20:14:30 följande:

    Har aldrig förstått varför man måste dricka bara för att det är semester. Är det någon slags belöning?


    Skulle snarare säga att det är enklare att göra sånt om man vet att man är ledig dagen efter. På samma sätt att man kanske är uppe senare på kvällen för att man inte måste gå upp klockan 6 dagen därpå för att hinna till jobbet i tid. 


    Det här känns inte som raketforskning direkt..

Svar på tråden Semesterdrickande