• Anonym (Me)

    svårt att hitta en partner, råd?

    Tror att det är svårt att få ärliga reaktioner från sina vänner. En idé kan ju vara att du kör in din presentation i någon ai tjänst och ber den om ärlig kritik. 


    Min uppfattning är att tjejer vill lära känna någon på ett otvunget, lättsamt sätt för att se om det finns en attraktion och något att leda vidare på. Du kanske har en alltför seriös framtoning i din presentation? Kanske poserar i kostym? Det du skriver framstår som "korrekt" kanske stelt. Såna saker kan uppfattas som att du är ute efter ett arrangerat äktenskap. Tjejen får inget utrymme att kunna känna om du är den rätta.

    Håll saker flörtiga, du är ju inte ute efter villa volvo och vovve på första dejten, framstå inte på det sättet i presentationen heller. Framställ dig som en kul, äventyrlig person som vill hitta någon att dela allt kul med.

  • Anonym (Me)

    Enda sättet du kan ragga på t ex en danskurs är om du har intresset i första rummet. Du vill åka på den och den träffen, bjuder med dig en bunt från kursen, ni kanske umgås på kvällen, äter mat och skrattar tillsammans som grupp, en attraktion kanske börjar spraka. Saker händer organiskt. 


    Inte att ni går på kurs några gånger och att du bjuder ut på dejt.

    Vilken kurs det än gäller så gäller intresset först. Det lyser igenom om du enbart är där för att ragga. Du uppfattas då som creepy 

Svar på tråden svårt att hitta en partner, råd?