Mandelkakor, vad blev fel?
Ska du ersätta vetemjöl i en småkaka som till stor del består av vetemjöl blir det oftast bättre med flera sorters glutenfritt mjöl. Mandelmjölet är för grovt för att kunna binda vätska och smör, därför flyter det ut. Och man behöver också lite mer volym av glutenfritt mot vete.
Om det är 3 dl vete i receptet så tar du t.ex. 1 dl mandelmjöl, 1 dl fint rismjöl eller durramjöl och 1,75 dl Lailas gula glutenfria mix (majs+ rismjöl).
--
Obs att durramjöl ger en viss smak, ibland är 0,5 durra och 1,5 ris bättre där)
Tål den du bakar till glutenfritt havre så funkar det fint även med havregryn körda i mixer eller havremjöl som också säljs som egen produkt, istället för durramjölet
Det finns också kokosmjöl, för de kakor där det kan passa, eller annat nötmjöl, i specialbutiker.
Sen kan man också använda 0,5-1 tsk psylliumfröskal (kallas även fiberhusk) för att suga upp vätska och kompensera för det glutenfria, men det tar en liten stund så då får man ha tålamod kanske 8 minuter eller så medan det sväller, innan man kan arbeta vidare.
--
Den enklaste kakan att ersätta vetemjöl i är en kladdkaka. För där är bara 1 dl vetemjöl. I den kan man då ta 1 dl mandelmjöl rakt av eftersom kakan i princip består mest av socker och smör, och ska vara blöt.