Inlägg från: Anonym (Jag) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Jag)

    Sjuksköterskor underbetalda

    Anonym (Nurse) skrev 2025-07-15 19:13:33 följande:

    Jag har jobbat som sjuksköterska i många år, men inte kände jag mig utsliten efter 6 månader. Har läst flera inlägg av den yngre generationen som klagar på att de känner sig "utslitna". Tänk då på Britt-Marie 62, och Gun-Britt 65, som har jobbat i drygt 40 är. De är trötta och väntar på att gå i pension, och har rätt att säga att det är "utplånande" att fortfarande jobba heltid. 


    Exakt min tanke!
    Jag går regelbundet till en och samma ssk på vc för injektioner. Hon är väl i 50-årsåldern. En mer vänlig och positiv kvinna får man leta efter. Hon talar så gott och sitt jobb och säger att hon har en underbar chef och när jag frågade varför chefen är så underbar sa hon att det är för att hon är flexibel, tydligt visar att hon uppskattar och har tilltro till hennes kompetens och alltid har dörren öppen. Hon berättade också att hon tidigare jobbade på ett annat ställe som totalt sög musten ur henne. Arbetsuppgifterna var desamma men kollegor och chef var inte bra. Hon kände sig sönderstressad och funderade på att byta yrke. Men började jobba på min vc och nu 8 år senare är det lika bra som när hon började. Hon sa att hon ofta har fullt upp men att det ändå känns bra och att hon inte känner sig utarbetad. 

    Jag tänker att det beror på VAR man jobbar. Men också på hur ens inställning är. Men oavsett ställe tycker jag det känns väldigt märkligt att hinna bli utsliten på 6 mån.
Svar på tråden Sjuksköterskor underbetalda