Inlägg från: Anonym (Kim) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Kim)

    Dumpad efter 17år

    Jaha! Hon kanske drog för att hon inte ser någon framtid med dig. Du verkar ju inte vara den mest peppande och stöttande. Hur i helskotta har du kunnat låta henne gå hemma och dra i 17 fakking år?? Skamligt! Så hon duger till att vara din hushållerska. Inte ett dugg synd om dig. Du nedvärderar henne grovt. 

  • Anonym (Kim)
    Anonym (C) skrev 2025-07-21 18:16:50 följande:
    Det är olika organisationer som utreder och sätter diagnoser och som handhar ekonomiska frågor i samband med att någon söker aktivitetsersättning.
    Avslutar nu denna konversation för min del.
    Nja! Det är psykologer och psykiatriker som sätter diagnoser efter ett flertal olika tester utefter misstanke. Långa intervjuer med patienten och även anhöriga. Sedan sammanställer man testresultaten och (MINI) intervjuerna i tv-kommentarer fram till diagnosen. De ligger till grund för hur du kodas vid Arbetsförmedlingen och vid ansökan om ekonomiskt bistånd. Det är inga organisationer. Några privata psykologer gör utredningar men annars är det specialistpsykiatrin som gör dessa. 
Svar på tråden Dumpad efter 17år