6 åring bara bråkar hjälp
Är ni på semester?
kan bli starkare reaktioner när invanda rutiner bryts och som kanske orsakar denna frustration ?
Sen blir ju barnen större och får en allt starkare vilja, kan ni mötas någonstans på mitten tex att godisäter vi bara på lördagar men du kan få en skål med melon om du vill?
klockan är för mycket för att gå till parken nu ( eller vad det nu finns för skäl?) men vi kan gå dit imorgo, då funkar det bättre, vi kan spela ett spel istället eller har du något annat förslag?
Jag tycker i regel att ibland är vi vuxna för snabba med att ge ett NEJ, ibland tjänar man faktiskt på att ge barnet mer inflytande och utrymme för sin vilja och önskemål.
Att köpa leksaker o dyl är ju inte genomförbart i de flesta familjer men då kan man lyfta NÄR sådant är möjligt, att inge lite hopp hos barnet kan ge ro och sluta att tjata, men inte pga barnet VILL VILL