Inlägg från: Anonym (Hi) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Hi)

    Rika skaffar fler barn än fattiga

    Anonym (Rik med barn) skrev 2025-07-26 17:02:48 följande:
    Rika skaffar fler barn än fattiga
    Det debatteras en del om det låga barnafödandet i Sverige. Något som inte lyfts fram är att det finns en tydlig förändring i att det numera är de med högre inkomster som skaffar fler barn. Det vanligaste bland medel- och höginkomsttagare är 2-4 barn så det är inte heller att de skaffar många barn. 
     
    Bland låginkomsttagare har antalet barn sjunkit kraftigt och de skaffar färre barn än de med bättre ekonomiska förutsättningar.  Det vill säga, det är det omvända mot förr när det var familjer med lägre ekonomisk standard som skaffade fler barn.
     
    För mig är det tydligt att denna förändring beror på trender i samhället i stort och något som även syns här på FL. De med dålig ekonomi som har barn skuldbeläggs ofta t.ex. genom att de får höra att de inte skulle ha skaffat barn om de inte kan försörja barnen. Det argumenteras för att  flerbarnstillägg ska avskaffas, att det ska finnas bidragstak mm. Allt detta påverkar så klart ekonomiska utsikterna för de med låga inkomster. Så både ekonomiska skäl och skuldbelägga ände gör att de inte skaffar barn.
     
    Om vi vill få upp barnafödandet i Sverige ska vi alltså rikta in oss på de med lägre inkomster. Och i så fall behöver vi har barnbidrag, flerbarnstillägg, bostadsbidrag mm. Men det är något som inte är politiskt korrekt att nämna i dagens Sverige. Självklart ska vi också ha insatser för att få fler i arbete, men att strama åt för de med låga inkomster är enkelt att förstå att det påverkar barnafödandet negativt.
     
    Och ja, källa på min påståenden finns. Statistik och artiklar från SCB samt flertalet forskningsartiklar som alla visar samma sak: normalt med 2-4 barn för de med bättre ekonomi. Normalt sett få barn för de med sämre ekonomi. Det är bara att söka fram det själv istället för att lita på mig. Och nej, jag tänker inte länka. Vad jag än väljer ut skulle det kunna vara cherry-picking så det är bättre att man bildar sig sin egen uppfattning utifrån den data som finns.
    Sverige har idag bland de ekonomiskt snabbast växande klyftorna i Europa. Vi närmar oss nu ekonomiska skillnader som liknar Ryssland och Sydafrika. Norska billionärer emigrerar hit. 

    Det måste väl få vissa effekter på vilka grupper som skaffar många barn.

    Att det blir allt större skillnader får konsekvenser. I London har de t.ex. svårt att rekrytera brandmän och sköterskor för att deras löner inte räcker till en bostad där. 
  • Anonym (Hi)
    TvillingmammaVästgöte skrev 2025-07-28 14:43:36 följande:

    Högre löner får vi genom högre produktivitet. Då får vi höga skatteintäkter för att täcka vår välfärd. 


    När vi fyller vårt land med analfabeter får vi inte hög produktivitet, utan låg. 


    En hel del från Syrien hade utbildning, men vi tog inte vara på det.
  • Anonym (Hi)
    TvillingmammaVästgöte skrev 2025-07-28 15:50:22 följande:

    De som går ut nian väljer inte omvårdnadsprogrammet, för det har låg status. Människor ser ner på undersköterskor , märks inte minst på detta forum. Unga vill inte ha ett yrke med låg status. 


    Vad är det som skall förbättras med arbetsmiljön? Jag ser ingen dålig arbetsmiljö på min pappas särskilda boende, det är modernt och fint och anpassat på alla sätt. 


    Ofta är vården underbemmanad och målen är så högt uppsatta att det är omöjligt att nå dem. Men ledningen är ändå missnöjd. 
  • Anonym (Hi)
    TvillingmammaVästgöte skrev 2025-07-28 15:42:37 följande:

    För att återknyta till ämnet.
    Ni som tycker att arbetskraftsinvandring funkar lika bra , som att det föds svenska barn. Är det ok för er att ha en arbetskraftsinvandrare som inte pratar svenska som skall sköta er omvårdnad den dag ni hamnar på sjukhus? 


    Eller när ni blir gamla.


    Om deras barn integreras och utbildar sig så kommer jag inte att ha något emot att få stöd av dem! Varför tänka statiskt?
  • Anonym (Hi)
    Vissenblommaa skrev 2025-07-28 18:15:36 följande:
    www.statistikdatabasen.scb.se/pxweb/sv/ssd/START__AM__AM0110__AM0110A/LoneSpridSektYrk4AN/sortedtable/tableViewSorted/&timeType=top&timeValue=1

    Givetvis så kan du inte jämföra outbildade vårdbiträden med legitimerade undersköterskor ditt pucko.

    Du har inte många högskolepoäng, det är iallafall en sak som är säkert.
    Vilken ton?! Och då var jag inte den som skrev det kritiswrade inlägget.
  • Anonym (Hi)
    Anonym (H) skrev 2025-07-28 18:57:37 följande:
    Håller med.
    Ja, antingen tycker man att det är jättebra med stora inkomstskillnader eller inte. Det är ju vad den här tråden egentligen kokar ner till.
  • Anonym (Hi)
    Vissenblommaa skrev 2025-07-28 19:01:39 följande:
    Det skrev jag inte heller. Läs några gånger till, alternativ googla på ordet, så kanske även ett missfoster som du också förstår till slut.
    Du skrev ju legitimerade undersköterskor i ditt inlägg?
  • Anonym (Hi)
    TvillingmammaVästgöte skrev 2025-07-28 19:10:27 följande:

    Pga vår låga produktivitet i landet, efter massinvandringen,  får nu vi lägre löner i snitt och lägre skatteintäkter. Därför har vi inte råd med sjukvården och nyutbildade svenska läkare flyttar till Danmark och Norge. 
    Låg produktivitet ger låg lön vilket ger låga skatteintäkter. 


    Den socialdemokratiska välfärdsstaten bygger på hög produktivitet, som ger höga skatteintäkter. Nu har högern lyckats slå sönder detta totalt, troligtvis medvetet , samtidigt som man talar om humanism och drar rasistkortet när någon protesterar.

    I en välfärdsstat  finns inte plats för analfabeter som måste ha Rut- jobb för att bli anställningsbara, alla måste ha hög produktivitet och högproduktiva jobb. Detta har de fattat i Danmark som satsar på design och läkemedel och annat högproduktivt. Norrmännen har sin olja. 


    Svensk sjukvårdspersonal har jobbat i Norge i 30 år. Lite mindre sedan den norska kronan gick ner i värde för några år sedan. Men det är fortfarande bättre övriga arbetsvillkor för vårdpersonal  i Norge.
  • Anonym (Hi)
    TvillingmammaVästgöte skrev 2025-07-28 20:28:41 följande:

    Ja, folk villl visst ha det så här: kaos och skjutningar och dålig sjukvård.
    Samtidigt ökade klassklyftor och sämre sammanhållning.
    Ingen nationell identitet.
    Ingen solidaritet med sina medmönniskor i landet, 
    Jag slutar också att skriva,
    Det är som att prata med en vägg, 


    Jag tror inte att vi får bättre sjukvård om skjutningarna upphör. De sakerna har inte en direkt relation. Men båda är väldigt viktiga att åtgärda för vårt samhälle. 

    Sjukvårdens kris är arbetsvillkoren i första hand och lönerna i andra hand.

    Ökade ekonomiska klassklyftor har med ökade sociala spänningar i landet att göra.

    Man förutsåg inte heller vad massinvandringen kunde leda till, och man borde ha satsat stort på att fånga upp de nyanlända. Tagit vara på dem utbildningsmässigt som redan hade en  utbildning.

    Man måste bygga ett land som håller ihop. Ja, det finns stora problem, men då måste man finna sätt att lösa dem. Att bygga nation är att gå framåt och se långsiktigt. 

    De flesta i Sverige vill inte göra avkall på de värden som Sverige traditionellt står för.  Det är demokrati, allas lika värde och möjlighet att göra något av sitt liv. Jämställdhet och varje människas rätt att välja sin egen väg i livet.

    Men också jämställd tillgång till sjukvård och utbildning.

    Det har varit vår nationella identitet och den tycker jag att vi ska hålla fast vid. 
  • Anonym (Hi)

    I vården orkar man ofta inte arbeta heltid. Många sjuksköterskor orkar inte med pressen, utan gpr ner i tid, trots att de inte längre har småbarn hemma. 

  • Anonym (Hi)
    Anonym (A) skrev 2025-07-29 10:29:15 följande:
    Tror att det är viktigt med rättvisa för att svenskar ska välkomna invandrarna. Det är endel av integrationen det också. 
    Det riktigt rättvisa skulle vara att alla barn i skolan får det stöd som de behöver för att de ska gå igenom stadierna i skolan med tillräckliga kunskaper. 

    Idag sätts åtgärdena oftast in för sent och i otillräcklig omfattning. Ett enormt svek som ger individuellt lidande och som i det långa loppet är kostsamt för Sverige. Skolorna måste vara bra, det är grundkäggane för landet, en av hörnstolparna i en bra ekonomisk utveckling.

    När det gäller arbetslivet så vill näringslivet kunna ta in arbetskraft från länder som inte är med i EU/EES. Det var 153 yrken som skulle tillåtas enligt ett utredningsförslag. 

    Bl.a. ingenjörer, systemtekniker och byggnadsarbetare. Det är helt galet. Vi har 10 % arbetslöshet. Vi måste ta vara på alla arbetstagare som finns permanent i landet, oavsett var de ursprungligen kom ifrån.

    Det är väldigt kostsamt för ett samhälle, både socialt och ekonomiskt med en hög arbetslöshet. Men det behöver inte näringslivet bry sig om. Men vi som bor här drabbas på olika sätt.

    Vi har för övrigt byggnadsarbetare som går arbetslösa nu, det hela är rent absurt. 

    Vi ska kunna utbilda till de yrken som behöver arbetskraft, även om det till en början krävs mer resurser! Och skulle vi inte klara det för precis alla yrken så finns ju övriga länder i EU, en gemenskap som vi redan ingår i.

    Nej det är bara forskare och personer med extrema specialistkunskaper från övriga världen som behövs för att täcka vissa luckor. 
  • Anonym (Hi)
    Anonym (A) skrev 2025-07-28 21:57:44 följande:
    Är man två är det inte orimligt med en hyra på 11500kr nej. Är man ensam får man välja något billigare. Det är inte fattigdom att inte ha råd med så dyrt boende.
    Välkommen till Stockholm, där en lien etta i andrahand ofta kostar så mycket.
  • Anonym (Hi)
    Anonym (A) skrev 2025-07-29 11:07:23 följande:
    Högkval arbetskraftsinvandring som ingenjörer är extremt lönsamt! Mycket billigare än att föda upp ett svenskt barn som utbildas. Nettoinkomsttagare täcker upp även för arbetare. 

    När det gäller mer lågkval arbeten är det mer tveksamt. Då ska det vara tydlig brist. 
    Nej det är inte. önsamt nu när 10 % av befolkningen är arbetslösa, varken ekonomiskt eller socialt lönsamt. Alltså lönsamt för hela samhället.

    Däremot är det på längre sikt olönsamt att inte ta tillvara invandrares kunskaper och att inte se till att alla barn som bor i Sverige får en bra utbildning. 
  • Anonym (Hi)
    Anonym (A) skrev 2025-07-29 12:32:23 följande:
    Du blandar ihop olika typer av invandring. Högkvalificerad arbetskraftsinvandring är mönsamt och skapar ingen arbetslöshet. Det är främst asylinvandring som ger sådana problem. 
    Att inte ta tillvara alla innevånares förmågor och se till att de är anställningsbara är en ren förlust, ekonomiskt, socialt, och numera också mer säkerhetsmässigt med ökande kriminalitet.

    Man behöver se det hela långsiktigt, varför ska vi utbilda barn i Svwmerige till arbetslöshet? Det om något måste vara en förlust!

    Mer än 10 % arbetslösa är mycket höga siffror. Under Sveriges mest framgångsrika industriperiod låg vi på ca 1 %. Då hade vi arbetskraftsinvandring som var verkligt lönsam för landet, för att industrierna behövde anställa fler än det fanns människor. 

    Vi hade också den fulla sysselsättningens politik. D.v.s. man prioriterade en hög sysselsättning.

    Javisst kan vi importera arbetskraft från länder utanför EU/EES. Gärna byggnadsarbetare, (som bl.a. föreslagits av utredningen), trots att vi har en byggsvacka och Sverige har arbetslösa byggnadsarbetare. 

    Nej ,vill man bygga ett land långsiktigt så gäller det att varenda elev i skolan får den hjälp den behöver och varenda arbetslös får stöd att hitta fram till anställningsbarhet.

    Ifall någon som har fått permanent uppehållstillstånd i Sverige har en yrkesutbikdning, så behöver det finnas snabbspår så att de kan bygga på och läsa in en liknande utbildning här. 

    Dessutom är hela EU/EES fullt med utbildade person som kan jobba här ett tag eller flytta hit. De har ju närmare till sina ursprungsländer. Det är ju meningen med EU. 
Svar på tråden Rika skaffar fler barn än fattiga